Młodzi Polacy nie mają wątpliwości, że to jest zawód przyszłości. Niezwykłe wnioski po Poznań Motor Show

Młodzi Polacy nie mają wątpliwości, że to jest zawód przyszłości. Niezwykłe wnioski po Poznań Motor Show

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2023 / Poznań Motor Show

Podaj dalej

Dynamiczny rozwój technologii, a co za tym idzie, zmieniający się świat, regularnie generuje dylemat wśród młodych ludzi. Jaką ścieżkę edukacyjną wybrać, aby mieć przyszłościowy zawód? W ostatnim czasie widać, że prawdziwy boom przeżywa innowacyjna specjalizacja, co udowodniły w ten weekend XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników.

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Platinum ORLEN OIL.

Rośnie zainteresowanie samochodówkami

W Polsce przez lata młodzi ludzie tracili zainteresowanie szkołami technicznymi, w tym samochodowymi. W efekcie już teraz z rynku docierają alarmujące dane, że w branży coraz mocniej odczuwa się braki kadrowe. Dobrze wykwalifikowani mechanicy dziś pracę mogą dostać od ręki, zwłaszcza zaznajomieni z najnowszymi technologiami. Szczęśliwie widać, że młodzież znów garnie się do „samochodówek”. Widać to m.in. po tym jak wzrosła liczba uczestników w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników.

Adrian Dekowski, organizator mistrzostw mechaników
Adrian Dekowski, organizator mistrzostw / fot. WRC Motorsport & Beyond

„To jest wielkie święto młodych i zawodowych mechaników” – przekonuje Adrian Dekowski, organizator mistrzostw. „W tym roku zgłosili się bardzo licznie, bo w półfinałach wzięło udział 10,5 tys. osób. Razem z naszym partnerem strategicznym Platinum ORLEN Oil przebijamy wszelkie możliwe statystyki. Ci ludzie, którzy pojawili się tutaj są już wygrani, bez względu na wynik” – podkreśla.

Młodzież widzi szansę w elektromobilności

Choć nadal najpopularniejszą kategorią mistrzostw jest Młody Mechanik, to na przestrzeni lat hitem staje się już inna. Mowa o kategorii Elektromobilni, w której trzeba wykazać się wiedzą z zakresu pojazdów zelektryfikowanych, w tym zeroemisyjnych. Na rynku takich osób brakuje, a zapotrzebowanie będzie tylko rosło. Gdy w 2018 r. powołano tę kategorię, nie wyglądało to zbyt optymistycznie. Jednak teraz Polacy wiedzą, że ta specjalizacja będzie zyskiwać na znaczeniu.

Mistrzostwa Mechaników / 31.03.2023 / piątek
fot. Kamil Wrzecionko

Zresztą w obliczu braków kadrowych, każda węższa specjalizacja niemal gwarantuje sukces. Zaangażowanie młodych ludzi udowadnia, że jest w nich sporo ambicji do bycia jak najlepszymi w swoim fachu. Uczniowie szkół samochodowych rywalizowali w tym roku w 6 kategoriach. Oprócz kat. Młody Mechanik i Elektromobilni były to Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Motocyklowy oraz Młody Lakiernik. Dodatkowo bardziej doświadczeni rywalizowali w kat. Mechanik Zawodowy.

Wielka pomoc ekspertów i znanych ambasadorów

„Zainteresowanie było ogromne” – przekonuje Anita Wierciak-Kaperek, dyrektor biura marketingu ORLEN Oil, strategicznego partnera mistrzostw. „Młodzi ludzie mierzyli się ze swoją wiedzą. Oprócz tego, że my im zadawaliśmy pytania, na które byli zobligowani odpowiedzieć, to mogli skorzystać z wiedzy technologicznej naszych ambasadorów i ekspertów. Chętnie dzieliliśmy się tą wiedzą, bo jednak brakuje na rynku dobrych mechaników. To zaś przekłada się na nasze bezpieczeństwo” – zaznacza.

Anita Wierciak-Kaperek / Platinum ORLEN Oil
Anita Wierciak-Kaperek / Platinum ORLEN Oil / fot. Kamil Wrzecionko

W strefie Platinum ORLEN Oil wśród ambasadorów znaleźli się znani kierowcy rajdowi z rodziny ORLEN Team oraz ich wyczynowe maszyny. Pojawił się m.in. znany z Rajdu Dakar Kuba Przygoński, a także startujący w WRC2 Miko Marczyk oraz Kajetan Kajetanowicz. Każdego dnia odbywały się też konkursy dla odwiedzających strefę Platinum ORLEN Oil. Dziś, 2 kwietnia odwiedzający Międzynarodowe Targi Poznańskie mają na to ostatnią szansę. Podobnie jak w piątek, gwiazdą strefy będzie najmłodszy rajdowy mistrz Polski w historii, Miko Marczyk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News