Wyczynowy samochód i znany kierowca z WRC na Poznań Motor Show! Nie uwierzycie jaką moc ma ta topowa rajdówka

Wyczynowy samochód i znany kierowca z WRC na Poznań Motor Show! Nie uwierzycie jaką moc ma ta topowa rajdówka

Skoda Fabia Rally2 evo / Poznań Motor Show

Podaj dalej

Tegoroczne Poznań Motor Show przyciąga miłośników motoryzacji wieloma imponującymi samochodami oraz znanymi osobistościami. Dziś w strefie Platinum ORLEN Oil pojawił się znany z Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) Miko Marczyk. Najmłodszy rajdowy mistrz Polski w historii zaprezentował m.in. swoją wyczynową rajdówkę oraz dopingował uczestników XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Platinum ORLEN OIL.

Skoda Fabia Rally2 evo / Poznań Motor Show
fot. Igor Szmidt

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich coś dla siebie znajdą m.in. miłośnicy rajdów samochodowych. W hali nr 7 (strefa Platinum ORLEN Oil) wystawiono wyczynową Skodę Fabia Rally2 evo. Właśnie takim samochodem w miniony weekend kierowca ORLEN Team, Miko Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem wygrali prestiżowy Platinum Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Pojazd ten służył im zresztą przez 3 ostatnie sezony na arenie międzynarodowej. Startowali nim w Rajdowych Mistrzostwach Europy (ERC) oraz mistrzostwach WRC2 (kategoria dla aut Rally2 w Rajdowych Mistrzostwach Świata).

Co ma w sobie ta rajdówka z tras WRC?

W tym roku kierowca z Łodzi przesiada się do nowej ewolucji tego auta, czyli Skody Fabia RS Rally2. Miał już nią okazję wystartować w portugalskiej rundzie mistrzostw Europy, czyli Rally Fafe, gdzie zajął imponujące 4. miejsce. 27-latek zaznacza, że nowa i stara wersja rajdowej Fabii nieco się różnią. Jednak w obu można wciąż walczyć o topowe wyniki w rajdach. Taka rajdowa Skoda od 0 do 100 km/h rozpędza się w ok. 3 sekundy i w ostatnich latach wybierano ją najchętniej w kategorii Rally2.

Skoda Fabia Rally2 evo / Poznań Motor Show
fot. Igor Szmidt

Ktoś, kto nie interesuje się na co dzień rajdami może być nieco zdziwiony. Wyczynowe auto ma… 280 KM. To słuszna moc, choć wiele drogowych aut też ma podobne liczby. Jednak żaden nowoczesny SUV premium nie dogoniłby takiej Skody, zwłaszcza na krętej sekcji drogowej. To jak agresywnie i wydajnie przekazywana jest moc na koła, jak niezwykłe ma zawieszenie oraz opony, czyni ogromną różnicę. W prostych słowach, tam gdzie kierowca cywilnego auta o mocy 400 KM musiałby hamować, kierowca wyczynowej Fabii kategorii Rally2 pewnie przejechałby z gazem w podłodze.

Sporo się dzieje w strefie Platinum ORLEN Oil

Miko Marczyk / Poznań Motor Show 2023
fot. Kamil Wrzecionko

Miko Marczyk dał się poznać z tego, że chętnie rozmawia z kibicami, opowiadając o niuansach swojego sportu. Najmłodszy w historii rajdowy mistrz Polski w klasyfikacji generalnej (dokonał tego mając 24 lata w 2019 r.) ma dziś także dodatkowe zadanie. Wspiera uczestników finałów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników oraz weźmie udział w rozdaniu nagród. Dziś tytuły zostaną wyłonione w kategoriach Młody Lakiernik, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych i Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Dziś, tak jak i przez cały weekend w strefie Platinum ORLEN Oil odbywają się też ciekawe konkursy dla odwiedzających w godz. 10:00-18:00. Ciekawostką jest fakt, że można sprawdzić się tam na symulatorze wyścigowym, a najszybszy wirtualny kierowca otrzyma zaproszenie na testy Miko Marczyka, gdzie będzie mógł przejechać się na fotelu pasażera nową Skodą Fabia RS Rally2.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News