8 powodów wyjaśniających, dlaczego coraz więcej kierowców sięga po wideorejestrator - część 1

8 powodów wyjaśniających, dlaczego coraz więcej kierowców sięga po wideorejestrator - część 1

mio-8-1

Podaj dalej

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosła liczba kierowców, którzy wyposażyli się w kamerę bądź cały zestaw do wideorejestracji w samochodzie. Taki stan rzeczy obserwujemy nie bez przyczyny.

Badania wykazały, że Polacy to jeden z najbardziej zmotoryzowanych krajów w Europie. Przy rosnącej liczbie samochodów oraz kierowców wzrasta ryzyko spornych sytuacji. Wideorejestrator potrafi je jednoznacznie rozstrzygać, a w pewnych sytuacjach nawet im zapobiegać.

Twardy dowód dla ubezpieczyciela

Towarzystwa ubezpieczeniowe rywalizują ze sobą m.in. niską ceną za polisy, ale bywa i tak, że chcą równie niewiele wypłacić. Umywanie się od odpowiedzialności jest znacznie utrudnione, gdy przedstawimy nagranie z wideorejestratora. Czasem nie można się wręcz dziwić ubezpieczycielom, ponieważ na drodze mogą przydarzyć się wręcz mało prawdopodobne sytuacje, np. chytre próby wymuszenia odszkodowania. Z dokładnym zapisem wideo trudno jest jednak dyskutować, dlatego jest to bodaj najsilniejszy bodziec skłaniający do nabycia kamery rejestrującej jazdę.

Kierowca Kii potrącił motocyklistkę. Kobieta go okrutnie zwyzywała, ale czy słusznie?

Zmieścić się jak dłoń w rękawiczkę

Przyrost samochodów widać zwłaszcza w miastach, gdzie lawinowo ubywa wolnych przestrzeni do parkowania. Do pozostawienia pojazdu przy popularnym miejscu trzeba się niejednokrotnie nagimnastykować, aby zmieścić się w wąską lukę przy słabej widoczności. W takich sytuacjach, lepsze zestawy występują również z kamerami przy zderzakach, co znacząco ułatwia parkowanie. Funkcjonalność lepiej wyposażonych samochodów można w łatwy sposób wprowadzić także do starszych aut, których na naszych drogach wcale nie brakuje.

Inteligentny asystent

Współczesne technologie sprawiają, że wideorejestrator to dziś spore uproszczenie. Te urządzenia potrafią mieć tak wiele innych funkcji, że zapis obrazu jest jak spód pizzy, na który dopiero kładziemy smakowite dodatki. Nikogo dziś już nie dziwi wyposażenie zestawów w GPS lub czujnika przeciążeń. To także szereg systemów wspomagania kierowcy (ADAS), z którymi nawet sędziwy samochód może mieć nowoczesne funkcjonalności jak układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu (LDWS), ostrzeżenie o przemęczeniu i układ ostrzegania przed kolizją z autem poprzedzającym (FCWS).

Kierowca BMW jechał jak morderca. Przemknął na czewronym, przez pasy tuż przy pieszych

Bat na patoli za kółkiem

Zza szyby samochodu często można zaobserwować tak niewyobrażalne sceny, w które można uwierzyć tylko wtedy, gdy się je faktycznie zobaczy. Na drogach nie brakuje kierowców wykazujących się nadmierną brawurą lub kompletnym brakiem wyobraźni. Z nagraniem takich wyczynów można pomóc w ukaraniu niebezpiecznego uczestnika ruchu drogowego (np. przekazując materiał policji) lub działać na wyobraźnię innych, publikując spektakularne wypadki ku przestrodze.

Powodów, dla których można zaobserwować boom na wideorejestratory jest jednak znacznie więcej. Kolejne opisaliśmy w drugiej części materiału TUTAJ.

8 powodów wyjaśniających dlaczego coraz więcej kierowców sięga po wideorejestrator – część 2

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News