8 powodów wyjaśniających, dlaczego coraz więcej kierowców sięga po wideorejestrator - część 2

8 powodów wyjaśniających, dlaczego coraz więcej kierowców sięga po wideorejestrator - część 2

Wideorejestrator Mio

Podaj dalej

Kontynuując ostatnie rozważania o tym, co skłania kierowców do uzbrajania się w wideorejestratory (część 1 przeczytasz TUTAJ) – warto przyjrzeć się także aspektom, które znacząco potrafią zapobiegać niemiłym sytuacjom na drodze.

Komfort psychiczny ma kluczowe znaczenie dla udanej podróży samochodem. Okazuje się, że kamera bądź ich cały zestaw stanowią skuteczny element do utrzymania spokoju, ponieważ nawet w przypadku spięcia na drodze – potrafi zahamować niewłaściwy rozwój wydarzeń.

Wcisnął się Passatem przed taksówkarza. Ten wybuchł agresją, ale spokorniał na widok kamerki

Utemperować agresorów

Jazda samochodem, zwłaszcza w dużym ruchu i pośpiechu to dla niektórych wyzwanie, z którym nie są w stanie sobie poradzić psychicznie. Są tacy, którzy na dość błahe sprawy potrafią reagować agresją. W momencie, gdy ktoś zmierza w naszym kierunku, aby przemocą słowną lub fizyczną sprecyzować z czym ma problem, pokazanie kamery zazwyczaj dodaje agresorom zdrowego rozsądku. Mało kto chce wchodzić z konflikt z prawem, więc jest to swoisty strach na wróble!

Utemperować samych siebie

Nagrywanie własnej jazdy potrafi także działać kojąco na własne zapędy brawurowej jazdy. Świadomość, że wszystko jest filmowane i ktoś może mieć możliwość zobaczenia naszych niebezpiecznych manewrów – z pewnością daje do myślenia. Słabo jest bowiem pokazać policji winę innego uczestnika ruchu, gdy samemu w danym momencie łamało się przepisy. W tym sensie wideorejestrator jest czynnikiem samodyscyplinującym kierowców.

Synek, weź nie ściemniaj

Pożyczanie samochodu, np. innym członkom rodziny – zwłaszcza dorosłym dzieciom – wiąże się z ryzykiem. Nabywanie doświadczenia czasem przebiega ze stworzeniem drobnej wgniotki lub rysy. Kiedy syn lub córka zapewniają, że nic im się nie przytrafiło, wystarczy uruchomić wykrywacz kłamstw. Podobnie jak w poprzednim aspekcie, świadomość uruchomionego wideorejestratora może też motywować do większego skupienia i zachowania należytej uwagi podczas prowadzenia samochodu.

W życiu piękne są tylko chwile

Pośród tych wszystkich powodów, które są niejako odpowiedzią na negatywne prognozy – istnieje także pozytywna motywacja dla wideorejestracji. To przede wszystkim możliwość nagrywania wyjątkowych podróży. Czasem niesamowite pejzaże można zaobserwować tylko na autostradzie lub krętej górskiej drodze, na której nie sposób zawrócić. Aby tych wyjątkowych chwil nie utracić, warto je nagrać lub sfotografować właśnie kamerą pokładową.

8 powodów wyjaśniających dlaczego coraz więcej kierowców sięga po wideorejestrator – część 1

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News