Rajd Korsyki: Rywal Łukasza Pieniążka w WRC 2 Pro może wywindować Polaka na czoło punktacji

Rajd Korsyki: Rywal Łukasza Pieniążka w WRC 2 Pro może wywindować Polaka na czoło punktacji

Podaj dalej

Podczas Rajdu Korsyki w cyklu towarzyszącym Rajdowym Mistrzostwom Świata, WRC 2 Pro zgłoszone są tylko dwie załogi. Mimo, że faworytem do zwycięstwa jest Kalle Rovanpera, to w niedzielę szampana może otworzyć równie dobrze Łukasz Pieniążek.

W przypadku mistrzostw o niskiej frekwencji, w których niezależnie od niej zdobywa się maksymalną liczbę punktów za daną lokatę warto kalkulować. W końcowym rozrachunku może nie opłacać się zaciekle cisnąć w rywalizacji ze wszystkimi załogami w samochodach R5. Prestiż prestiżem, ale to nie on decyduje o tytule.

W czystej teorii reprezentanci Skody Motorsport, Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen to murowani faworyci do wygranej, jeżeli analizujemy dotychczas prezentowane tempo. Jednak obiecujący Fin wystartował w tym roku w Rajdzie Monte Carlo i Rajdzie Szwecji. Zgarnął najwięcej zwycięstw oesowych spośród ekip WRC 2 Pro, ale żadnej rundy nie wygrał.

Podczas otwierających sezon rund przydarzały mu się kosztowne błędy. Czy inaczej będzie w Rajdzie Korsyki? To będzie pierwsza wizyta 18-latka na francuskiej wyspie. Jeżeli będzie próbował nieustannie atakować to może powinąć mu się noga. Zwłaszcza, że w piątek nie ma serwisu między pętlami, a w sobotę załogi czeka wielki test na koncentrację w postaci 47,18-kilometrowego OS Castagniccia.

Gdyby Kalle Rovanpera nie ukończył Rajdu Korsyki lub przykładowo przez Rally 2 zanotowałby potężną stratę, mógłby otworzyć Łukaszowi Pieniążkowi drogę do łatwiej wygranej. Byłby to jego drugi triumf z rzędu (i rekord WRC 2 Pro), co automatycznie wywindowałoby go na 1. miejsce w punktacji sezonu.

Kierowca M-Sport Ford World Rally Team nie będzie oczywiście stratny w przypadku drugiego miejsca, niezależnie od straty do zwycięzcy. 18 punktów pozwoli mu na utrzymanie pozycji wicelidera punktacji i wyprzedzenie zespołowego kolegi, Gusa Greensmitha.

fot. RALLYPIXELS

Punktacja kierowców WRC 2 Pro 2019 po 3. rundzie

1. flag Gus Greensmith 40
2. flag Łukasz Pieniążek 37
3. flag Kalle Rovanperä 36
4. flag Mads Østberg 25

Punktacja producentów WRC 2 Pro 2019 po 3. rundzie

1. M-Sport Ford World Rally Team 77
2. Škoda Motorsport 36
3. Citroën Total 25

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News