Rajd Monte Carlo: 100 zwycięstwo Citroena. Ogier wygrywa z 4 producentem

Rajd Monte Carlo: 100 zwycięstwo Citroena. Ogier wygrywa z 4 producentem

214 interakcje

Podaj dalej

Mistrzowie świata, Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, mimo kłopotów z przepustnicą w Citroenie C3 WRC, wygrali Rajd Monte Carlo, inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata 2019.

fot. Citroen Racing

Dla francuskiego producenta to setne zwycięstwo w globalnym czempionacie i pierwsze w Monte Carlo od 2013 r. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia podnieśli swój licznik zwycięstw do 45, podkręcając rekord zwycięstw z rzędu w najstarszym rajdzie świata do 6 (i rekordowych 7 ogółem, czym dogonili Sebastiena Loeba i Daniela Elenę). Kierowca z Gap wyrównał osiągnięcie Waltera Rohrla, wygrywając Monte z czwartym producentem (Peugeot, Volkswagen, Ford, Citroen).

– To jest rajd, który najbardziej chcę wygrywać w sezonie, dlatego teraz jestem taki szczęśliwy – powiedział Sebastien Ogier. – Mieliśmy ten problem z przepustnicą. Samochód pchało na hamowaniach. To było ciężkie. Jestem bardzo szczęśliwy. 6 lat z rzędu, trzema różnymi autami!

fot. Hyundai Motorsport

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul nie zdołali nadrobić 0,4 sekundy straty. Najlepsza z załóg Hyundaia i20 Coupe WRC rozpoczyna sezon od drugiego miejsca w Rallye Automobile Monte-Carlo, najwyższym dla belgijskiej załogi i koreańskiej marki w tej imprezie. Do wygranej zabrakło 2,2 sekundy (najniższa różnica w historii RMC).

To była zacięta walka, ale daliśmy mu ładny prezent, gdy w piątek popełniliśmy błąd (zawracanie) i oddaliśmy im prowadzenie – wspomniał Thierry Neuville. – To mimo wszystko był dobry weekend. Nie będziemy pierwsi na drodze w Szwecji. Wyciągamy stąd pozytywy i wyczekujemy kolejnej rundy.

Najniższy stopień podium przypadł zwycięzcom największej liczby odcinków specjalnych (7) Ottowi Tanakowi i Martinowi Jarveoji. Załoga Toyoty Yaris WRC utrzymała za swoimi plecami 9-krotnych mistrzów świata, Sebastiena Loeba i Daniela Elenę. Rekordziści rajdu (od dziś wspólnie z Ogierem) zadebiutowali w barwach Hyundaia, zdobywając 4. miejsce.

fot. Toyota Gazoo Racing

Tego ranka zdołałem odzyskać podium, ale potem chciałem jedynie utrzymać tę pozycję – wyznał Ott Tanak. – To był dobry weekend poza jedną rzeczą, która nie była zależna od nas.

Nie byliśmy zbyt szybcy – stwierdził Sebastien Loeb. – Nie mogę powiedzieć, że jestem zadowolony ze swoich czasów. Naprawdę mocno cisnąłem, ale nie robiłem wyników. Kończymy nasz pierwszy rajd z Hyundaiem na 4. miejscu, co nie jest takie złe!

fot. Hyundai Motorsport

Mistrzowie producentów, Toyota jako jedyna w stawce załóg fabrycznych ma wszystkie załogi na mecie. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila dowieźli Yarisa WRC na 5. miejscu, a Kris Meeke i Sebastian Marshall (po raz pierwszy jako załoga) na 6. lokacie.

Podobnie jak przed rokiem, na Wolf Power Stage najwięcej bonusowych punktów zdobył Kris Meeke. Dodatkowy dorobek wywalczyli też Sebastien Ogier (+3,9), Thierry Neuville (+5,7), Ott Tanak (+5,7) i Teemu Suninen (+8,5). Hyundai wywozi z Monte Carlo najwięcej punktów do klasyfikacji producentów.

fot. M-Sport

Gus Greensmith i Elliott Edmondson (Ford Fiesta R5) popisali się 7. miejscem w generalce i pewnym triumfem w WRC 2 Pro. Najszybsza z załóg R5 wyprzedziła w generalce asfaltowych mistrzów Francji, Yoanna Bonato i Benjamina Boullouda. Załoga Citroena C3 R5 w ostatniej chwili została wycofana z WRC 2 Pro (po nawiązaniu współpracy z Madsem Ostbergiem – przyp. red.), ale sięgnęła po komplet punktów w WRC 2.

Stephane Sarrazin i Jaceques-Julien Renucci doprowadzili Hyundaia i20 R5 na 9. miejscu w generalce i trzecim w RC2 (nie byli klasyfikowani w WRC 2). Czołową dziesiątkę skompletowali debiutanci w mistrzostwa świata, Adrien Fourmoux i Renaud Jamoul (Ford Fiesta R5). Mistrzowie Francji wśród juniorów zajęli drugie miejsce w WRC 2 przed Ole Christianem Veibym i Jonasem Anderssonem (Volkswagen Polo GTI R5).

fot. YoannBonatoOfficiel

Rajd Monte Carlo 2019 – czołówka na OS16 (Wolf Power Stage)

Rajd Monte Carlo 2019 – wyniki końcowe (czołówka)

Punktacja kierowców WRC 2019 po 1. rundzie (czołówka)

1. flag Sébastien Ogier 29
2. flag Thierry Neuville 21
3. flag Ott Tänak 17
4. flag Kris Meeke 13
5. flag Sébastien Loeb 12
6. flag Jari-Matti Latvala 10

Punktacja producentów WRC 2019 po 1. rundzie

1. Hyundai Shell Mobis World Rally Team 30
2. Citroën Total World Rally Team 25
3. Toyota Gazoo Racing World Rally Team 25
4. M-Sport Ford World Rally Team 14

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News