WRC 2 Pro: Łukasz Pieniążek nie zachwycił, ale zdobył cenne punkty dla M-Sport Forda

WRC 2 Pro: Łukasz Pieniążek nie zachwycił, ale zdobył cenne punkty dla M-Sport Forda

8 interakcji

Podaj dalej

Mads Ostberg i Torstein Eriksen (Citroen C3 R5) rozpoczęli sezon Rajdowych Mistrzostw Świata od wygrania Rajdu Szwecji w kategorii WRC 2 Pro.

Kierowca z Norwegii nie ukrywał przed rajdem, że C3 R5 nie jest wystarczająco rozwinięty do rywalizacji na śniegu chociażby ze Skodami Fabia R5. Na jego szczęście w Rally Sweden wystarczyło nie popełniać błędów.

Mads Ostberg pokonał o ponad 3 minuty Kalle Rovanperę (Fabia R5), choć w zwycięstwach oesowych górą był Fin stosunkiem 18-4. Jednak piruety i zakopywanie się w zaspach pogrążyły wynik faworyta. W czołowej trójce uplasował się Gus Greensmith (Ford Fiesta R5), którego przygody kosztowały prawie 5 minuty straty do zwycięzcy.

Po czwarte miejsce zmierzał wystawiony przez Skodę, Eerik Pietarinen (2 zwycięstwa oesowe), ale mistrz Finlandii urwał koło na Power Stage. Tym samym w ostatniej chwili na ich lokatę awansowali Łukasz Pieniążek i Kamil Heller (Ford Fiesta R5), których blisko godzina straty to w głównej mierze efekt kar za nie przejechanie piątkowego etapu (wypadek na OS2).

Nie ma co ukrywać, że występ Polaków był daleki od oczekiwań. Na żadnej z prób nie udało im się zejść ze stratą poniżej sekundy na kilometrze do najszybszego. Jednak meta oznacza, że jedynie M-Sport Ford zdobył punkty z rezultatów dwóch załóg do klasyfikacji producentów. Po Rajdzie Szwecji, Greensmith oraz M-Sport nadal są na czele klasyfikacji sezonu.

Rajd Szwecji 2019 – wyniki końcowe (WRC 2 Pro)

1 Østberg Mads/ Eriksen T.
Citroën C3 R5
2 Rovanperä K./ Halttunen Jonne
Škoda Fabia R5
+03:19.2
3 Greensmith Gus/ Edmondson E.
Ford Fiesta R5
+04:48.9
4 Pieniążek Ł./ Heller Kamil
Ford Fiesta R5
+57:02.2

Punktacja kierowców WRC 2 Pro 2019 po 2. rundzie

1. flag Gus Greensmith 40
2. flag Kalle Rovanperä 36
3. flag Mads Østberg 25
4. flag Łukasz Pieniążek 12

Punktacja producentów WRC 2 Pro 2019 po 2. rundzie

1. M-Sport Ford World Rally Team 52
2. Škoda Motorsport 36
3. Citroën Total 25

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News