Coraz większy problem z LPG w Polsce. Kierowcy mogą przestać jeździć na najtańszym paliwie

Coraz większy problem z LPG w Polsce. Kierowcy mogą przestać jeździć na najtańszym paliwie

lpg paliwo cena

Podaj dalej

LPG to wciąż niezwykle tanie paliwo na tle pozostałych, ale nie każdy już tak chętnie decyduje się na zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie. Ostatnie trzy lata sporo zmieniły, jeżeli chodzi o opłacalność tego typu instalacji. Oczywiście wciąż jest warto, ale nie każdego już jednak stać na taki wydatek. Ceny bardzo znacząco się zmieniły.

Ile kosztuje montaż instalacji LPG?

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Jeżeli ktoś myślał, że wokół drożeje wszystko, ale nie drożeje instalacja LPG i jej montaż, to był w dużym błędzie. Ceny mogą obecnie bardzo mocno zaskoczyć tych, którzy chcą przerobić swój samochód z benzyny na LPG. Mało tego – to nie koniec podwyżek, jeżeli chodzi o same elementy, jak i o samą usługę.

Największe wzrosty cen zostały odnotowane w ubiegłym roku, ale patrząc na ostatnie trzy lata łącznie jest już bardzo drogo. Przykładowo zawór do tankowania jest droższy o około 43%, rura miedziana o 104%, zbiornik o 68 procent, a reduktor o 20%. Gdyby tak zsumować wszystkie elementy to łącznie sama ich wartość jest blisko o połowę większa.

A trzeba pamiętać, że wzrosła również tzw. ”robocizna” i to niemało. W ostatnich latach warsztaty zajmujące się montażem musiały z wielu powodów podnosić swoje ceny. Koszty prądu, ogrzewania, najmu, czy prowadzenia działalności – każdy doskonale wie, że to nie małe kwoty, a jeszcze trzeba zarobić na droższe życie.

fot. freepik

I tak warto!

Oczywiście jednorazowy wydatek nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś i obecnie najtańsze wersje montażu mogą oscylować w okolicach 5 tysięcy, zależnie od miejsca i zakładu. Kto ma jednak większy przypływ gotówki, to na pewno warto zdecydować się na taki krok. Choć inwestycja większa i dłużej się spłaca, to jednak później tankowanie jest przyjemniejsze.

Trzeba na to spojrzeć również z innej strony. Wyższe ceny montażu LPG sprawią, że będzie mniej chętnych, a mniej chętnych to więcej paliwa dla tych, którzy mają już autogaz. Mniejszy popyt, większa podaż sprawi, że cena LPG nie będzie rosła, bo nie będzie miała ku temu podstaw ekonomicznych. Są tego plusy, ale tylko dla tych, którzy posiadają już taki samochód.

lpg-autogaz-stacja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News