Remont na kultowym Nordschleife. Nurburgring przechodzi cyfrową rewolucję - "pierwszy taki tor na świecie"

Remont na kultowym Nordschleife. Nurburgring przechodzi cyfrową rewolucję - "pierwszy taki tor na świecie"

nordschleife-remont

Podaj dalej

Kultowy tor Nurburgring przechodzi remont, w ramach którego otrzyma zaawansowane technologicznie ulepszenia. Dzięki nim legendarne Nordschleife, czyli Północna Pętla, będzie działać płynnie i bezpiecznie w przyszłości. 

Nordschelife będzie bardziej bezpieczne

Jak donosi portal CarBuzz, na projekt instalacji cyfrowej infrastruktury wokół toru przeznaczono 11 milionów euro. Nowy projekt toru Nurburgring ma na celu pokrycie toru kamerami wysokiej rozdzielczości z nowymi znakami ostrzegawczymi LED w celu poprawy bezpieczeństwa. System umożliwi wcześniejsze wykrywanie zdarzeń na torze. Umożliwi to personelowi ratunkowemu szybszą reakcję i wcześniejsze ostrzeżenie innych kierowców na torze. 

Przy długości 21 kilometrów niepraktyczne jest wysyłanie sędziów na każdy zakręt toru Nurburgring. Czy to podczas dni jazdy publicznej, czy podczas prób bicia rekordów. Nowy system kamer zapewni lepszą widoczność i ułatwi wykrywanie incydentów na torze.

Nurburgring współpracuje z Fujitsu nad opracowaniem systemu sztucznej inteligencji wyszkolonego do wykrywania zagrożeń na torze. Gdy system wykryje awarię lub wypadek, może automatycznie uruchomić panele ostrzegawcze LED, aby ostrzec nadjeżdżających kierowców o zbliżającym się niebezpieczeństwie. 

Obraz z kamery i sztuczna inteligencja

System został przetestowany na odcinku toru znanym jako Dottinger Hohe. Oprócz systemu sztucznej inteligencji, obraz z kamery będzie kierowany z powrotem do centrum sterowania, aby pomóc personelowi śledzącemu podejmować decyzje dotyczące sposobu reagowania na incydenty. Nie ma na celu zastąpienia zwykłych sędziów ani komunikacji radiowej. Zamiast tego będzie służył jako dodatkowe narzędzie. 

nordschleife-remont

Zainstalowanie infrastruktury obejmującej cały, 21-kilometrowy tor to niełatwe zadanie. Kable światłowodowe i zasilające zostaną ułożone pod ziemią w celu obsługi nowego sprzętu, wraz z zasilaczami poza siecią, aby wszystko działało. Kamery będą umieszczone na szczytach odpornych na burzę masztów, aby zapewnić im szeroki widok na tor.

Nowy system powinien zacząć działać w 2025 roku. Jeśli chodzi o system sztucznej inteligencji, będzie on podlegał ciągłemu dostrajaniu i udoskonalaniu w celu jak najlepszej zdolności wykrywania zagrożeń. Ciągłe dążenie do bezpieczeństwa w sporcie motorowym ma kluczowe znaczenie, ponieważ na torze Nürburgring wciąż zdarzają się wypadki śmiertelne. 

Ostatnio w tragicznym incydencie w 2021 roku kilku kierowców straciło kontrolę z powodu rozlanego płynu chłodzącego na torze. Jeden kierowca zginął po tym, jak jego samochód uderzył w pojazd holowniczy, a kolejnych siedmiu zostało rannych. Istnieje nadzieja, że wcześniejsze wykrywanie i ostrzeganie o zagrożeniach może zapobiec takim katastrofom w przyszłości.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News