Masz silnik benzynowy lub typu Diesel? Tę część musisz sprawdzać i wymieniać jak najczęściej!

Masz silnik benzynowy lub typu Diesel? Tę część musisz sprawdzać i wymieniać jak najczęściej!

stacja paliw mechanik zarażenie choroba zakaźna koronawirus więzienie

Podaj dalej

Silnik benzynowy lub typu Diesel potrzebuje paliwa, powietrza i iskry, aby odpalić. Choć przemysł motoryzacyjny przesuwa się w kierunku pojazdów w pełni elektrycznych, nie zapominajmy, że silnik spalinowy opiera się właśnie na elektrycznych wyładowaniach. 

Świeca zapłonowa jest odpowiedzialna za wytworzenie w samochodzie najważniejszej iskry, która zapala mieszankę paliwowo-gazową. Jeśli jest uszkodzona lub nieprawidłowo ustawiona może doprowadzić do nieprawidłowego działania samochodu lub jego kompletnej śmierci. 

Świece zapłonowe wymagają konserwacji i wymiany, ale nie ma konkretnych zasad określających, kiedy wymagają serwisowania. To twoje zadanie, aby regularnie sprawdzać świece i rozpoznać oznaki pierwszych wad. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Co to jest świeca zapłonowa?

To małe urządzenie, które podłącza się do silnika, a dokładnie do cylindra. Dostarczają one iskrę przez przewód łączący akumulator ze świecą zapłonową. Silnik benzynowy lub ma tyle świec zapłonowych, ile jest cylindrów. Najczęściej będzie to więc cztery, choć jeśli macie pod maską V8, świec zapłonowych będziecie mieli dwa razy więcej. Niektóre samochody są wyposażone też w dwie świecie zapłonowe na cylinder, co zapewnia bardziej precyzyjny zapłon. 

Składają się z wielu małych części, które zwierają między innymi miedź, nikim, iryd i platynę. W celu ochrony i izolacji świece zapłonowe wykorzystują ceramikę. 

Co robi świeca zapłonowa?

Wytwarza mały ciąg elektryczności wysokiego napięcia w specjalnej szczelinie między elektrodą środkową a elektrodą masową. Ta iskra pojawia się w cylindrze i zapala mieszankę powietrza i paliwa. Eksplozja popycha tłok z powrotem w dół cylindra. 

Objawy wadliwych świec zapłonowych

Jeśli świece zapłonowe w waszej benzynie są zabrudzone, nieprawidłowo umieszczone lub martwe, mogą wykazywać jeden lub więcej z następujących objawów:

  • nie odpala lub ma problemy z uruchomieniem
  • słabo pracuje na biegu jałowym
  • silnik stuka
  • większe zużycie paliwa 
  • słabsza moc

Jak wymienić świece zapłonowe?

Dzięki odpowiednim narzędziom sprawdzanie i wymiana świec mogą być wykonywane nawet przez majsterkowiczów amatorów. Jeśli jednak nie znacie się na mechanice i macie dwie lewe ręce, zalecamy wizytę u zaprzyjaźnionego mechanika. 

Aby świeca zapłonowa dostarczała odpowiednią ilość energii musi być odpowiednio umieszczona. Szczeliny świecy zapłonowej można sprawdzić i konserwować za pomocą specjalnego narzędzia do tego stworzone. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News