WRC: Rajd Japonii przejmuje finał sezonu od Australii?

Poseł w japońskiej Izbie Reprezentantów, Keiji Furuya opublikował w swoim koncie na facebooku zdjęcie ze spotkania z dyrektorem zarządzającym spółką WRC Promoter, Oliverem Cieslą.

WRC: Rajd Japonii przejmuje finał sezonu od Australii?
Podaj dalej

Rzekomo uzyskano porozumienie w sprawie dołączenia asfaltowego Rajdu Japonii do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata. W opisie zapowiedziano, że oficjalne ogłoszenie powrotu Japonii do WRC nastąpi 14 czerwca. Wtedy podczas tygodnia 24 godzin Le Mans zbiera się Rada Światowa Sportów Motorowych przy FIA, która ma zatwierdzić kalendarz na sezon 2020.

WRCラリー日本開催が事実上決定!モータースポーツ振興議員連盟(会長:古屋圭司)や地元岐阜県や愛知県、モータースポーツ関係者が誘致活動を続けてきたWRC(World Rally…

Gepostet von Furuya Keiji am Donnerstag, 4. April 2019

Nie jest to pewna interpretacja (automatyczne tłumaczenia z jęz. japońskiego nie są precyzyjne), ale prawdopodobnie poseł pisze, że impreza zostanie zorganizowana w Japonii na przełomie listopada i grudnia. To by mogło oznaczać, że Kraj Kwitnącej Wiśni odebrałby Australii status finałowej rundy sezonu i zapewne uroczystej gali. Szef fabrycznego zespołu Toyoty, Tommi Makinen po końcowej rundzie WRC 2018 publicznie narzekał na znikomą liczbę kibiców podczas ostatecznej rozgrywki mistrzostw. Mógł to być zatem element kampanii, przekonywującej do ojczyzny japońskiej marki.

Rajd promocyjny

W tym roku w dniach 9-10 listopada ma zostać zorganizowany oficjalny rajd promocyjny (taki status ma także tegoroczny Rajd Estonii) z bazą w Expo Memorial Park w Nagakute, w prefekturze Aichi. – Datę imprezy wyznaczono na tydzień przed Rajdem Australii – czytamy w komunikacie prasowym. – Oczekujemy wielu członków „zespołu” WRC, którzy będą mogli przybyć, aby sprawdzić park serwisowy i trasę rajdu (7 odcinków 123,26 km oesowych – przyp. red.).

W ten weekend w Japonii odbywa się show, w trakcie którego prezentowane są pokazowe przejazdy Toyotą Yaris WRC i Subaru Imprezą WRC.

Późnojesienny termin może oznaczać także dobre wieści dla Rajdu Korsyki, który być może utrzyma się w kalendarzu WRC, mimo krytyki promotora. W tym roku japoński Shinshiro Rally zorganizowano już w marcu (ponieważ promotor planował rozegrać go zamiast Tour de Corse), podczas gdy ubiegłoroczny rajd kandydacki odbywał się w listopadzie.

W kolejce także Safari

W kuluarach mówi się także o zastąpieniu Rajdu Sardynii, kenijskim Rajdem Safari. W tym tygodniu w Afryce wizytę ma Michele Mouton. Delegat FIA. ds. bezpieczeństwa dokonuje dokładnej inspekcji trasy rajdu kandydackiego.

Przeczytaj również