Wielu z nas tego nie wie, ale to prawda! Możesz legalnie jeździć nie mając prawa jazdy! O co w tym chodzi?

Wielu z nas tego nie wie, ale to prawda! Możesz legalnie jeździć nie mając prawa jazdy! O co w tym chodzi?

prawo jazdy wymiana

Podaj dalej

W Polsce nie brakuje kierowców, którzy od dłuższego czasu nie mogą zdać egzaminu na prawo jazdy. Dla niektórych egzamin państwowy jest zbyt trudną rzeczą do przeskoczenia. Mimo tego, wielu kierowców zapomina, że bez prawa jazdy nadal można jeździć niektórymi pojazdami. Jak to możliwe?!

Prawo jazdy – a komu to potrzebne?!

Policjant sprawdzający prawo jazdy

Wszystko przez to, że jeszcze w 2013 roku powstała Ustawa prawa o ruchu drogowym (przed nowelizacją), która do kierowania motorowerami nie wymagała specjalnego prawa jazdy, jeśli ukończyło się 18 lat. Wówczas prawo pozwalało na jeżdżenie takimi pojazdami nawet od 13 roku życia, w przypadku posiadania karty motorowerowej.

Później zmiana w przepisach wprowadziła nową kategorię prawa jazdy AM, która zastąpiła tym samym kartę motorowerową. Wówczas wymagane było już posiadanie „plastiku”, jednak osoby, które nabyły wcześniej kartę motorowerową nadal mogły cieszyć się swoimi uprawnieniami. Sytuacja dotyczy osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku.

Nie masz prawka? Wsiadaj na skuter!

prawo jazdy

Jeśli chodzi o motorowery, to osoby, które nie mają prawa jazdy, a wyrobiły sobie kartę motorowerową mogą jeździć np. skuterami (mogącymi jeździć maksymalnie do 45 km/h). Oczywiście, nie umywa się to do samochodów i innych pojazdów, którymi można jeździć z prawem jazdy kat. B, ale mimo wszystko zawsze coś! Choć powiedzmy sobie szczerze – lepiej porządnie nauczyć się przepisów i zdać bez kombinowania egzamin na prawko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News