Jak prawidłowo rozgrzać silnik i samochód na mrozie przed jazdą? Na pewno nie tak jak niektórzy mogą doradzać do dziś

Jak prawidłowo rozgrzać silnik i samochód na mrozie przed jazdą? Na pewno nie tak jak niektórzy mogą doradzać do dziś

zima silnik samochod

Podaj dalej

Mało kto lubi ujemne temperatury, a na pewno za mrozem nie przepada również silnik, jak i cały samochód. Oczywiście mimo to auta w takich warunkach jeżdżą i radzą sobie bardzo dobrze, gdy termometr wskazuje poniżej zera. Mimo to, aby czuć się w pełni komfortowo każdy pojazd potrzebuje czasu na rozgrzanie się. I ten czas trzeba mu na starcie zapewnić.

Silnik rozgrzewaj powoli i w ruchu

silnik samochod zima
fot. freepik

Silnik, jak i cały samochód można w pewien sposób porównać do człowieka i jego organizmu. Gdy wychodzimy na mróz jest nam bardzo zimno i potrzebujemy czasu, aby się rozgrzać. A na pewno nie rozgrzejemy się stojąc w miejscu i trąc ręce czy na dnie dmuchając. Podobnie jest z każdym autem, o czym należy pamiętać.

Rozgrzewanie jednostki napędowej to bardzo zły pomysł pod każdym względem. Raz, że można dostać mandat, a dwa, że trudno mówić tutaj o jakimkolwiek sensowym rozgrzewaniu. Auto tak naprawdę pracuje w pełni, gdy jeździ, a nie po przekręceniu stacyjki i pozostawieniu go w miejscu. Rady dziadków czy ojców powinniśmy zatem schować w szufladę.

W interesie kierowcy jest to, aby silnik jak najszybciej osiągnął temperaturę roboczą. Aby osiągnąć efekt szybkiego rozgrzania silnika kierowca powinien jechać na obrotach około 2,5 obr./min. i unikać wysokich biegów. Na niższych obrotach doprowadzanie silnika do odpowiedniej temperatury będzie trwać dłużej. Z kolei na wyższych cięższa praca bez rozgrzanego oleju będzie źle skutkować.

akumulator samochod zima
fot. freepik

Unikać niepotrzebnych przeciążeń

Łagodna jazda po starcie powinna być kluczowa. Przez pierwsze minuty silnik nie jest w 100 procentach do jazdy, a więc należy wprowadzić go w odpowiedni stan. Krótko mówiąc trzeba pozwolić na to, aby rozgrzał się w nim olej, który chroni wszystkie elementy i pozwala pracować na odpowiednich obrotach.

Szybka jazda, dodawanie gwałtownie gazu, wyprzedzanie, to na pewno nie jest to czego oczekuje od nas silnik na mrozie. Lepiej w odpowiedni sposób zadbać o samochód, niż później udawać się po zimie do mechanika. Tym bardziej, że tego typu naprawy z reguły nie należą do tanich.

samochód zimą na zewnątrz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News