Jak będą wyglądały ceny paliw na koniec lutego? Kierowcy tego się nie spodziewali

Niemal od początku lutego ceny paliw na stacjach dość niepokojąco zaczęły rosnąć. Trzeba jednak zauważyć, że choć benzyna i olej napędowy podrożały, to jednak mimo wszytko ich cena nie poszybowała jakoś znacząco w górę. Mało tego, widać już nawet pierwsze obniżki po ostatnich wzrostach cen. To dobry sygnał mówiący o tym, że rynek pozostaje bardzo stabilny.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa
Podaj dalej

Ceny paliw nie zajdą za skórę kierowcom

Kierowcy zdają już sobie sprawę z tego, że ceny paliw to nieustanna sinusoida. Raz płaci się nieco więcej, raz nieco mniej, ale koniec końców średnia utrzymuje się w dłuższej perspektywie na podobnym poziomie. Najważniejsze, aby nie doszło do tzw. załamania na rynku paliw, co przyczyni się do tego, że koszty tankowania znacząco pójdą w górę. To jednak nam, jak na razie nie grozi, a od wielu miesięcy mamy do czynienia z dużą stabilnością.

Obecnie choć cena ropy jest w perspektywie ostatnich miesięcy dość wysoka i oscyluje w granicach 83 dolarów, to jednak sytuację ratuje nieco silna złotówka. Sam dolar bowiem wyceniany jest na 3,97 złotych – jedną z najniższych wartości w ostatnim roku. To głównie dzięki temu paliwo dalej nie drożeje, a w cenach hurtowych widać nawet niewielkie spadki.

diesel paliwo benzyna ceny paliw
fot. freepik

Obecnie średnia cena za olej napędowy jest na poziomie 5,36 zł/l, a więc z dodatkowymi kosztami jej średnia wartość na stacjach wynosi 6,59 zł/l. Warto podkreślić, że w tydzień cena spadła tutaj o 10 groszy. Z kolei patrząc na benzynę, ta po lekkim wzroście wciąż utrzymuje swój podobny poziom – obecnie 5,07 zł/l, a więc średnio 6,23 zł/l na stacjach. Warto zauważyć, że są to ceny około 20 groszy niższe od średniej, jaka faktycznie jest na stacjach paliw. Jest zatem pole do popisu, jeżeli chodzi o dalsze obniżki.

LPG także pozostaje w stabilnej cenie

ceny paliw stacja
fot. freepik

Dość głośnym tematem pozostaje od kilku tygodni LPG w naszym kraju. To z racji embargo, jakie ma wejść w życie pod koniec grudnia. Całą sytuacja związana z autogazem oprócz medialnej, politycznej i branżowej dyskusji, w żaden sposób nie przekłada się na ceny paliw. Tak jak wyglądały one w ostatnich tygodniach, tak prezentują się dalej. Mogą pojawić się jedynie lekkie, groszowe zawahania.

Obecnie średnia cena LPG w Polsce jest na poziomie 2,94 zl/l – donosi e-petrol. W wielu miejscach tak naprawdę można zatankować wyraźnie taniej. Nie brakuje miejsc, gdzie autogaz wyceniany jest nawet w okolicach 2,60 zł/l. A to już naprawdę bardzo atrakcyjna cena dla kierowców, którzy na co dzień jeżdżą samochodem z instalacją gazową. A trzeba pamiętać, że wiosną w ostatnich latach paliwo to głównie taniało.

Czy czeka nas bardzo drogie albo bardzo tanie tankowanie?

Jeżeli ktoś liczy na to, że w najbliższym czasie ceny paliw znacząco powędrują w dół np. poniżej progu 6 złotych, jest w ogromnym błędzie. Podobnie zresztą, jak osoby które wyczekują momentu aż benzyna czy olej napędowy będą naturalnie kosztować powyżej 7 złotych. Co dobre i co złe jest już za nami, a teraz nieustannie będziemy krążyć wokół tych wartości, które widzimy.

Na światowych rynkach musiałoby dojść do naprawdę dużych zmian, aby ceny powędrowały mocno w jedną czy drugą stronę. Na razie pomimo kilku konfliktów zbrojnych, jakie są prowadzone m.in. na Bliskim Wschodzie czy za naszą granicą, sytuacja związana z rynkiem paliw – i nie tylko, jest stabilna.

Przeczytaj również