To 7-osobowe auto rodzinne deklasuje wszystkie SUV-y w Polsce. Do środka zapakujesz nawet 3-metrowy mebel

To 7-osobowe auto rodzinne deklasuje wszystkie SUV-y w Polsce. Do środka zapakujesz nawet 3-metrowy mebel

Ford Tourneo Connect Activa 2021

Podaj dalej

W zeszłym roku Ford zaprezentował nowego Tourneo Connecta, który przebojem wdarł się na rynek nowych samochodów w Polsce. Zwłaszcza tych 7-osobowych – w wersji Grand Tourneo Connect. Model ten szybko stał się jedną z najciekawszych propozycji dla dużych rodzin. Zaskakiwał swoją nowoczesnością, funkcjonalnością i ekonomicznością. Co stoi za sukcesem tego samochodu?

Zapakujesz rodzinę i całą szafę

Ford Tourneo Connect przebojem wdarł się na rynek w zeszłym roku, o czym świadczy jego świetna sprzedaż oraz ogromne zainteresowanie ze strony klientów biznesowych. Szybko okazało się także, że w dłuższej wersji Grand Tourneo Connect model stał się jedną z najciekawszych propozycji dla dużych rodzin, które potrzebują dużo miejsc, a chciałyby mieć jeszcze miejsce na bagaże.

Ford Tourneo Connect 2022
fot. Ford

Całkowita długość samochodu wynosi 4 868 mm, ale to nie wszystko. Na rynku są bowiem nawet dłuższe samochody, które oferują jednak mniej przestrzeni. Wysokość Grand Tourneo Connect wynosi 1 836 mm, a szerokość ze złożonymi lusterkami aż 1 931 mm. Do tego dochodzi szerokość otworu drzwi bocznych wynosząca 797 mm i 1 211 mm wysokości przestrzeni ładunkowej. Wszystkie te dane sprawiają, że samochód jest niezwykle wygodny dla większej ilości osób, a potrafi być także zaskakująco pakowny.

Pojemniejszy niż jakikolwiek SUV

Nawet przy trzech rzędach foteli bagażnik oferuje aż 650 litrów, czyli wartość wyższą niż w wielu dużych SUV-ach. Prawdziwy pokaz możliwości następuje natomiast, kiedy nie potrzebujemy dodatkowych rzędów foteli. Przy złożonym trzecim rzędzie siedzeń objętość przestrzeni bagażowej wynosi 1 720 litrów, a przy złożonym drugim i trzecim rzędzie foteli aż 3 105 mm! Co więcej, w tej ostatniej konfiguracji długość przestrzeni bagażowej wynosi aż 2 113 mm, więc z łatwością można przewozić ponad 2-metrowe przedmioty.

Ford Tourneo Connect 2022
fot. Ford

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na fakt, że siedzenie pasażera z przodu składa się na płasko. Zatem tak naprawdę możliwy jest bezpieczny przewóz jeszcze dłuższych przedmiotów, bo o długości nawet do 3 metrów. W przypadku odpowiedniego zabezpieczenia można nim więc przewozić meble do samodzielnego montażu czy drewno.

Mimo gabarytów spala niewiele

Grand Tourneo Connect obecnie dostępny jest w Polsce z trzema rodzajami napędów, które łączy jedna cecha – ekonomiczność. Zarówno 1.5 EcoBoost 114 KM, 2.0 EcoBlue 102 KM, jak i 2.0 EcoBlue 122 KM są niezwykle oszczędne w zużyciu paliwa, co potwierdzają kolejni użytkownicy tych samochodów. Według WLTP średnie zużycie paliwa wersji benzynowej nie przekracza 7,1 l/100 km, a wersji z Dieslem 5,7 l/100 km.

Ford Tourneo Connect 2022
fot. Ford

Co więcej, samochód może ciągnąć przyczepy o maksymalnej masie do 1 500 kg. Z kolei w wersji 2.0 EcoBlue 122 KM jest on także dostępny z napędem na wszystkie koła. We wszystkich wersjach do wyboru jest natomiast manualna, 6-biegowa skrzynia biegów, jak i automatyczna przekładnia o siedmiu przełożeniach.

Dużo komfortu i nowych technologii

Wygodna podróż to nie tylko zasługa dużych przestrzeni w środku, ale i przyjaznych technologii. Parkowanie tak dużym autem to nie problem. Już w standardzie Grand Tourneo Connect oferuje przednie i tylne czujniki parkowania. Na wysoki komfort wpływają też podgrzewane przednie fotele, 8,25-calowy dotykowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego czy obsługa Android Auto i Apple CarPlay.

Ford Tourneo Connect 2022
fot. Ford

Opcjonalnie dostępny jest m.in. 10-calowy dotykowy ekran, 10,25-calowy cyfrowy zestaw wskaźników, czy kamera cofania. Bardziej wymagający mogą dobrać bezprzewodową ładowarkę do smartfonów, podgrzewaną przednią szybę Quickclear czy panoramiczny dach.

Bezpieczeństwo na wysokim poziomie

Standardem dla Grand Tourneo Connecta jest także wiele systemów bezpieczeństwa, które w innych modelach są dostępne opcjonalnie. To między innymi system zapobiegania kolizjom z funkcją rozpoznawania pieszych i rowerzystów (Pre-Collision Assist). Wdrożono też system ostrzegania o nieplanowanej zmianie pasa ruchu czy układ ułatwiający ruszanie pod górę (HSA). W każdej wersji znajduje się też tempomat z regulowanym ogranicznikiem prędkości.

Ford Tourneo Connect 2022
fot. Ford

Bezpieczeństwa dla użytkowania przez duże rodziny potwierdziła także organizacja Euro NCAP. Model otrzymał bowiem najwyższą ocenę pięciu gwiazdek w niezależnych testach tej organizacji. Co ważne maksymalną punktację model zdobył w testach bocznego zderzenia z barierą. To część ideologii Forda, w których nikt nie powinien zastanawiać się, czy samochód go ochroni. Ford Grand Tourneo Connect jest więc jedną z najbardziej kompleksowych propozycji nie tylko w swoim segmencie, ale i na całym rynku.

Źródło: Ford

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News