Volkswagen rezygnuje z tradycyjnych skrzyń biegów. Koniec z wciskaniem sprzęgła

Volkswagen rezygnuje z tradycyjnych skrzyń biegów. Koniec z wciskaniem sprzęgła

Volkswagen Tiguan

Podaj dalej

Jak donosi niemiecki Auto motor und Sport, w przyszłości Volkswagen będzie oferował tylko automatyczne skrzynie biegów. Ma ku temu ważny powód a zmiany nadejdą szybciej niż myślisz.

Volkswagen oszczędza na kosztach rozwoju tradycyjnej przekładni

Od 2023 roku producent zamierza całkowicie pozbawić swoje samochody pedału sprzęgła. Pierwszym modelem, który będzie oferował wyłącznie automatyczną skrzynię biegów będzie Volkswagen Tiguan trzeciej generacji. Kolejnym będzie VW Passat, który pojawi się w tym samym roku.

Następne generacje pozostałych modeli pojawią się już bez manualnej skrzyni biegów. Jeśli chodzi o rynek europejski oraz USA i Chiny, zakłada się, że klasyczny cykl modelowy z 2030 roku nie powinien już mieć żadnego modelu z manualną skrzynią biegów.

VOLKSWAGEN-Tiguan
foto: Volkswagen

Rezygnacja z tradycyjnej przekładni idzie w parze z transformacją Grupy VW w kierunku elektromobilności. VW będzie oferował w Europie samochody elektryczne od 2030 r., a najpóźniej do 2033 r.

Według analityka rynkowego Jato, na łącznie 5838 modeli wszystkich niemieckich producentów tylko 1870 ma manualne skrzynie biegów w ofercie w Niemczech. W tym 218 ma pięciobiegową a 1652 sześciobiegową ręczną skrzynię biegów.

Tym samym Volkswagen podąża za Mercedesem. Firma ze Stuttgartu jakiś czas temu ogłosiła, że ​​nie będzie już oferować ręcznych skrzyń biegów w swoich modelach.

Rezygnacja z silnika spalinowego oznacza również śmierć manualnych skrzyń biegów. Najpóźniej do 2030 r., kiedy VW będzie oferował w Europie tylko e-samochody, nie będzie już oferował żadnych ręcznych przekładni- przypuszczalnie także we wszystkich markach koncernu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News