Piłeś w Sylwestra i nie wiesz, czy możesz prowadzić samochód? Te informacje mogą ci się przydać

Piłeś w Sylwestra i nie wiesz, czy możesz prowadzić samochód? Te informacje mogą ci się przydać

piles w sylwestra czy prowadzic samochód

Podaj dalej

Kierowcy, którzy prowadzą samochód po spożyciu alkoholu, nie mogą liczyć na pobłażliwość ze strony funkcjonariuszy policji. Biorąc pod uwagę nowy taryfikator, jaki obowiązuje od dziś, kara jest dotkliwa- 2500 zł.

Jak sprawdzić trzeźwość, zanim wsiądziesz w samochód i dostaniesz mandat?

Zabawa Sylwestrowa zakrapiana alkoholem nie zawsze pozwala kierowcy prowadzić samochód. Pomimo tego, że wszyscy znają to hasło: Piłeś? Nie jedź! Nie wszyscy je stosują. Dobrze jest upewnić się, że można bez bolesnych konsekwencji wsiąść za kółko. Nie zawsze wystarczy drzemka, posiłek, czy czas, jaki upłynął od momentu spożycia alkoholu.

Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, z których warto skorzystać, biorąc pod uwagę, że spora ilość kierowców zatrzymanych przez policję czuje się bardzo dobrze i nie wie, że wciąż ma alkohol we krwi.

To, jakie stężenie alkoholu występuje po jego spożyciu, zależy od kilku czynników m.in. płci, rasy, i wagi ciała. Alkohol ma to do siebie, że nigdy magicznie nie znika z organizmu niezależnie od ilości spożycia. Wiadomo, że zmęczenie, stres, kawa i papierosy, opóźniają proces spalania alkoholu. Metod weryfikacji trzeźwości jest kilka, oto najczęściej stosowane.

alkomat samochod policja

Badanie alkomatem to najpopularniejszy sposób, ale o jednym trzeba pamiętać

Alkomat to najbardziej miarodajne urządzenie określające stan trzeźwości, o ile wcześniej zostało skalibrowane przez właściwy serwis. Kiedy nie jest serwisowane przynajmniej raz na pół roku, może wskazywać nieprawdziwe dane.

Warto pamiętać, by stosować w nim tylko alkaliczne baterie i wymieniać je zaraz po zgłoszeniu takiej konieczności przez urządzenie. Nie wykonuje się również pomiaru zaraz po spożyciu alkoholu lub wypaleniu papierosa.

Pomiędzy kolejnymi próbami należy zachować 10-minutowych odstępów (gdyby wyszedł pozytywny wynik). Limit alkoholu we krwi wynosi w Polsce 0,2 promila (0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu).

policyjny alkomat
fachpol

Sprawdź trzeźwość na komisariacie, ale samochód zostaw pod domem

Policyjne alkomaty, powinny być skalibrowane i stanowić wiarygodne źródło w badaniu trzeźwości. Dlatego, jeśli masz gdzieś w pobliżu jakiś komisariat, możesz spróbować skorzystać z policyjnego alkomatu.

Niestety ta misja nie zawsze kończy się powodzeniem, bo każdy pomiar z użyciem alkomatu trzeba zarejestrować i wpisać w książkę.
Mówiąc prościej, policjant musi mieć realny powód, by dokonać pomiaru alkomatem i nie używa go jako narzędzia profilaktyki trzeźwości.

atrakcyjny-kobieta-kierowca-samochód
freepik

Alkomat w sieci- to hit wśród kierowców. Na czym to polega i czy można mu ufać?

Ten rodzaj alkomatu cieszy się ogromną popularnością, bo jest powszechnie dostępny i nie trzeba w niego dmuchać. Wszystko, co musi zrobić kierowca, to wypełnić formularz podając niezbędne dane tj. płeć, wagę i wzrost. Ważny jest również fakt czy kierowca pił na pusty żołądek, kiedy wypił pierwszy kieliszek, a kiedy ostatni.

Jest wiele stron z wirtualnymi alkomatami, np. Alkomat online, kazdypromil.pl, Alkomat online www.ilemogewypic.pl. Jeśli chodzi o ich wiarygodność, to jest to raczej matematyczny algorytm, który może służyć celom edukacyjnym. Daje ogólne pojęcie o tym, ile organizm potrzebuje czasu, by całkowicie wytrzeźwieć. Niestety nie daje jednoznacznej odpowiedzi co do konkretnej godziny wytrzeźwienia.

Dane, jakie pokaże wirtualny alkomat, mogą różnić się od wyniku uzyskanego w drodze kontroli policji, co może skończyć się mandatem w wysokości 2500 zł i utratą prawa jazdy. Najbezpieczniej jest odczekać dobę lub zainwestować w osobisty alkomat.

Nigdy nie wyprzedzaj przed tym znakiem. Ten nowy przepis odbierze ci prawo jazdy

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News