Nowa innowacyjna metoda pozwala wydać o 20% mniej na paliwo. Kierowcy powinni unikać jednego manewru

Nowa innowacyjna metoda pozwala wydać o 20% mniej na paliwo. Kierowcy powinni unikać jednego manewru

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Mówi się kierowcom, by unikali skrętu w lewo samochodem, ponieważ może im to pomóc obniżyć wydatki na paliwo. Ceny benzyny i oleju napędowego, wiadomo, do najtańszych nie należą. Czy rzeczywiście powinni stosować się do takich zaleceń, gdy ceny nadal nie są niskie?

Czy skręcanie w prawo faktycznie obniża wydatki na paliwo?

W dobie oszczędzania paliwa wydaje się, że każdy pomysł jest dobry, jeśli można dzięki niemu zaoszczędzić na wydatkach. Unikając skręcania przy nadjeżdżającym z przeciwka ruchu, kierowcy mogliby wydawać mniej na benzynę i olej napędowy. Dlaczego? Ponieważ efektywność paliwowa jest lepsza.

Skręcając w lewo, kierowcy często muszą długo czekać, aż przez skrzyżowanie przejadą wszystkie samochody jadące z naprzeciwka. Dopiero wtedy mogą wykonać ten manewr. W przypadku skrętu w prawo sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ryzyko kolizji nie występuje, a na dodatek kierowcy mogą przejechać przez skrzyżowanie na zielonej strzałce. Nie zapominając uprzednio o przepuszczeniu pieszych, co dziś jest dość kosztowne.

Już jakiś czas temu udowodniono, że unikając skrętów w lewo, można skrócić czas podróży nawet o 20%. Zapotrzebowanie na paliwo spada dokładnie o tyle samo. To wcale nie żart. Potwierdzili to specjaliści z Uniwersytetu z Północnej Karoliny w Stanach Zjednoczonych.

kierowcy w prawo oszczędzają paliwo
www.freepik.com

UPS ma specjalne oprogramowanie do wyznaczania tras

Bardzo poważnie potraktowała to rozwiązanie firma UPS, która zaprojektowała dla swoich kierowców konkretne trasy, które pozwolą im zaoszczędzić paliwo.

Innowacyjna technologia optymalizacji wykorzystuje indywidualne dane mapowania, aby stworzyć najbardziej efektywne trasy dostaw dla kierowców.

„Pozwala to na minimalizację skrętów w lewo, co pomaga zmniejszyć przebieg samochodów o 160 milionów km, zużycie paliwa o 38 milionów litrów i emisję o 100 000 ton metrycznych na całym świecie każdego roku”- powiedział Peter Harris, wiceprezes ds. międzynarodowego zrównoważonego rozwoju w UPS

Firma UPS zaprojektowała swoje oprogramowanie do wyznaczania tras pojazdów oczywiście w celu wyeliminowania jak największej liczby skrętów w lewo.

W sytuacji, gdy skręt w lewo jest szybszy i prostszy, nie trzeba go unikać. Zawsze trzeba pamiętać, że płynna jazda nie jest bez znaczenia w osiągnięciu korzyści.

Redukcja zużycia paliwa oznacza nie tylko oszczędności, ale i obniżenie szkodliwych emisji gazów. W przypadku dużych zakorkowanych miast, które codziennie przejeżdżają tysiące samochodów to spora zaleta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News