Niemiecki koncern zelektryfikuje grecką wyspę

Niemiecki koncern zelektryfikuje grecką wyspę

VW Group elektryfikuje Astyplaia

Podaj dalej

Niemiecki gigant samochodowy, Volkswagen Group, podpisał umowę z greckim rządem, aby grecką wyspę Astypalaia uczynić prawdziwie zieloną.

Ta grecka wyspa o powierzchni około 100 km2, leży w południowej części Morza Egejskiego. Ma około 1300 mieszkańców i odwiedza ją każdego roku  72 tys. turystów. Posiada obecnie bardzo ograniczony system publicznej komunikacji, liczący tylko dwa autobusy obsługujące niewielką część wyspy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną pokrywają niemal wyłącznie  źródła kopalne.

Astypalaia przestawia się na e-mobilność i produkcję „zielonego” prądu

VW Group elektryfikuje wyspę Astypalaia
Foto greekcitytimes

Ten pionierski projekt pilotażowy, będzie realizowany przez sześć lat. W rezultacie przekształci Astypaleie w pierwszą „inteligentną” i „zieloną” wyspę na Morzu Śródziemnym.

Energia elektryczna będzie pochodziła głównie z lokalnych źródeł – z instalacji solarnych i elektrowni wiatrowych
Część tradycyjnych wypożyczalni samochodów zostanie przekształcona w car-sharing, obejmujący oprócz aut elektrycznych także elektryczne hulajnogi marki SEAT oraz elektryczne rowery. Elektryfikacja obejmuje również policyjne radiowozy.

Astypalaia
Foto The Telegraph

Łącznie projekt zakłada wymianę około 1500 pojazdów spalinowych, na około 1000 elektrycznych. Volkswagen zainstaluje ładowarki Elli na całej wyspie, aby zapewnić około 230 prywatnych i kilka publicznych punktów ładowania.

Szczegóły finansowania transakcji nie są znane

VW Group elektryfikuje wyspę Astypalaia
Foto Twitter

„Astypalea może stanie się modelem zrównoważonego rozwoju, nie tylko na szczeblu krajowym, ale także europejskim i światowym” – powiedział grecki premier Kyriakos Mitsotakis, dodając, że „będzie to przykład tego, jak małe społeczności mogą skorzystać na zajęciu się starymi problemy z nowymi rozwiązaniami ”.
Decyzja Volkswagena o przyjeździe do Grecji w celu realizacji tego projektu to wotum zaufania dla perspektyw wzrostu Grecji, ale także powagi tego rządu, jego zdolności do realizacji złożonego projektu” – kontynuował grecki premier.

Grecja celem atrakcyjnych innowacyjnych inwestycji

Herbert Diess, CEO Volkswagen Group, powiedział:

„Polityka, biznes i społeczeństwo mają wspólną odpowiedzialność za ograniczenie zmian klimatycznych. Naszym długoterminowym celem jest neutralna dla klimatu mobilność dla wszystkich. W ramach projektu Astypalea zbadamy, jak zrealizować tę wizję już dziś. E-mobilność i inteligentna mobilność poprawią jakość życia, przyczyniając się jednocześnie do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, przyszłości ”

Reasumując, to bardzo dobry sposób na zadośćuczynienie po aferze dieselgate.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News