Masz ten przycisk w samochodzie? Od grudnia musisz się z nim zaprzyjaźnić

Masz ten przycisk w samochodzie? Od grudnia musisz się z nim zaprzyjaźnić

limiter -predkosci-w-samochodzie

Podaj dalej

Wielu kierowców ma w swoim samochodzie wiele przydatnych funkcji, ale nie ze wszystkich korzysta. Część z nich jest dostępna w poziomu kierowcy i uruchamia się jednym z przycisków, które znajdują się na kierownicy. Od grudnia jeden z tych przycisków może uratować nie jednego kierowcę przed utratą prawa jazdy.

Masz ten przycisk w samochodzie? Pora się z nim zaprzyjaźnić

Ta funkcja, o której mówimy jest dziś dostępna w wielu samochodach, ale mało który kierowca z niej korzysta. Aktywuje się ją jednym przyciskiem, który już w grudniu może zyskać miano ulubieńca kierowców.

Mowa o przycisku, który pozwala ustawić prędkość, której kierowca nie chce przekroczyć. Skorzystanie z limitera prędkości uniemożliwia kierowcy przekroczenie wybranej prędkości nawet po wciśnięciu pedału gazu.

Tę funkcję można automatycznie dezaktywować, jeśli kierowca wciśnie w samochodzie gaz w podłogę. Taką ewentualność opracowano ze względów bezpieczeństwa. Dlaczego warto sprawdzić, czy w samochodzie, którym jeździmy, posiadamy ogranicznik prędkości?

Ta zapomniana funkcja już w grudniu będzie jedną z najbardziej przydatnych, a to za sprawą nadchodzących zmian przepisów. Ustawienie ogranicznika na właściwą wartość zabezpieczy wielu kierowców przed utratą prawa jazdy.

Na jakie limity należy ustawić ogranicznik?  Trzeba wiedzieć, jakie limity prędkości zaczną obowiązywać w Polsce.

limiter -predkosci-w-samochodzie
foto: smartdriver.pl

Jakie limity, takie mandaty

Zmiany przepisów dotyczą wysokości mandatów za przekroczenie prędkości. I tak za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h kierowcy zapłacą mandat w wysokości  1,5 tys. zł.

To kwota minimalna  niezależna od faktu, czy kierowca złamał prawo podczas jazdy w obszarze zabudowanym czy poza nim. Ponadto, jeśli kierowca ponownie popełni to wykroczenie w ciągu 2 lat, grzywna wzrasta do kwoty 3 tys. zł.

W związku z tym warto pamiętać, że od czerwca br. w obszarze zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, niezależnie od pory dnia. Przepis podwyższający ten limit do 60 km/h podczas jazdy nocą przestał istnieć.

Kierowcy muszą pamiętać, że oprócz nowych stawek mandatów, w taryfikatorze punktów karnych również szykują się spore zmiany. Liczba punktów za najbardziej niebezpieczne wykroczenia wzrośnie z 10 do 15 pkt.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje obecnie nad nowym bardziej surowym taryfikatorem, który zakłada m.in brak możliwości usunięcia punktów karnych po odbyciu reedukacyjnego szkolenia.

W związku z tym limiter prędkości w samochodzie to  funkcja, która na pewno ci się bardzo przyda.

Przeczytaj również