Kierowcy w panice tankują na stacjach niewłaściwe paliwo. Dramatycznie wzrasta liczba interwencji

Kierowcy w panice tankują na stacjach niewłaściwe paliwo. Dramatycznie wzrasta liczba interwencji

kierowcom kończy się paliwo

Podaj dalej

Kryzys na rynku paliw odbija się negatywnie na kierowcach. W obawie, że skończy się paliwo na stacjach benzynowych, co uniemożliwi dojazd do pracy, wielu z nich decyduje się na tankowanie benzyny, które nie jest właściwa dla ich samochodu. Ten wybór może mieć kosztowne skutki.

Kierowcy tankują niewłaściwe paliwo. Dramatycznie wzrasta liczba interwencji

Jak informuje brytyjski inews, w ciągu ostatniego weekendu znacznie wzrosła liczba interwencji podejmowanych na stacjach paliw. Kierowcy, którzy w ostatnich dniach w panice wykupują paliwo z obawy, że go zabraknie, często decydują się na desperacji krok.

W obawie, że zabraknie im paliwa na dojazdy do pracy, tankują nowe paliwo, które nie jest odpowiednie dla wszystkich typów samochodów. Obowiązująca od początku września nowa benzyna E10 może być zabójcza dla starszych samochodów.

Brytyjskie stowarzyszenie Automobile Association informuje, że wzrosła liczba wymagających interwencji po zatankowaniu niewłaściwego paliwa w wyniku zamieszania na stacjach benzynowych.

kierowcy tankują paliwo
kierowcy tankują paliwo

Kierowcy wykupują kanistry i leją diesla w miejsce benzyny

Wśród zgłoszeń awarii samochodów nie brakowało kierowców, którzy wlewali benzynę do samochodów z silnikiem Diesla i odwrotnie, podczas weekendowej paniki.

Zwykle podczas weekendów takich wpadek byłoby kilka, tymczasem tylko przez ostatnie dwa dni było ich aż 250.

Prezes AA Edmund King powiedział:

„W ten weekend zaobserwowaliśmy dramatyczny wzrost liczby przypadków niewłaściwego tankowania w porównaniu z poprzednim weekendem.To z kolei niepotrzebnie zmniejsza ilość dostępnego paliwa, ponieważ cały zbiornik musi zostać opróżniony przed ponownym napełnieniem odpowiednim paliwem”.

Ponadto w ciągu ostatnich kilku dni odnotowano rekordową sprzedaż kanistrów na paliwo.

„W piątek sprzedałem 5000 kanistrów po 3,50 funta, które sprzedaliśmy w partiach po 12 – teraz jesteśmy całkowicie wyprzedani. Wcześniej, ten asortyment nie cieszył się większym zainteresowaniem” – powiedział dyrektor generalny firmy Wholesale Clearance UK, Karl Baxter.

Jaki jest wpływ dolania niewłaściwego paliwa do samochodu?

Zalanie benzyny do baku samochodu z silnikiem Diesla spowoduje więcej szkód niż odwrotna sytuacja.

Bardziej prawdopodobnym błędem jest ta pierwsza opcja ponieważ dysze do tankowania benzyny bez problemu wpasują się do większości nowoczesnych wlewów diesla. W odwrotnej sytuacji ciężko jest się pomylić, ponieważ dysze diesla nie pasują do samochodów benzynowych.

Niestety zawsze można zaliczyć taką wpadkę, gdy wlewa się paliwo z kanistra. Olej napędowy działa jak smar, natomiast benzyna zwiększa tarcie w silniku Diesla. Im więcej kierowcy zatankują, tym większe poniosą straty.

Naprawa uszkodzeń może oznaczać, że będzie potrzeba zakupu części zamiennych – takich jak pompy paliwa lub zbiornik – lub w najgorszym przypadku- zupełnie nowego silnika.

Chaos na brytyjskich stacjach paliw trwał nadal w poniedziałek. Personel i inni kluczowi pracownicy zgłaszali, że w godzinach szczytu zabrakło na stacjach zarówno diesla jak i benzyny.

Kolejki po paliwo – które od nieprzerwanie od piątku tworzą się na drogach – powodowały zatory w ruchliwych miastach.
Ucierpiały również usługi komunikacyjne, a firmy ostrzegały klientów przed opóźnieniami i zmianą tras z powodu zatorów na drogach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News