Kierowcy dostaną od Volkswagena po 30 tys. euro. Każdy kto ma diesla od VW, Audi, Seata lub Skody

Kierowcy dostaną od Volkswagena po 30 tys. euro. Każdy kto ma diesla od VW, Audi, Seata lub Skody

Diesel scandal

Podaj dalej

Każdy, kto kupił diesla od Volkswagena, Audi, Seata lub Skodę z oszukańczym oprogramowaniem, ma prawo do odszkodowania. Producent musi zapłacić  3000 euro, w przypadku samochodu używanego 1500 euro. Dotyczy to około 150 000 samochodów, które konsumenci kupili od dealerów samochodowych.

Pozwali Volkswagena za diesla i wygrali

Wyrok w sprawie odszkodowań zapadł w środę w Amsterdamie, jak argumentował sędzia:

Kupujący może oczekiwać, że samochód jest zgodny z przepisami. Jeśli tak nie jest, samochód jest wart mniej niż cena zakupu

Volkswagen poinformował agencję Reuters, że odwoła się od orzeczenia. „Nie sądzimy, aby holenderscy właściciele samochodów ponieśli szkody ekonomiczne z powodu tego problemu” – powiedział producent samochodów.

Sprawa wyszła na jaw w 2015 roku. W toku postępowania Volkswagen przyznał, że zmanipulował testy emisji na dużą skalę za pomocą oszukującego oprogramowania. Dzięki temu samochody z silnikiem diesla wydawały się „czystsze” niż były w rzeczywistości. Afera kosztowała Volkswagena wiele miliardów grzywien i kosztów napraw. W wielu krajach odszkodowania już wypłacono.

Car Claim zajmuje się również postępowaniami dotyczącymi oszukańczego oprogramowania przeciwko innym producentom samochodów. Pod koniec ubiegłego roku organizacja pozwała Daimlera, spółkę macierzystą Mercedes-Benz.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News