Lotus Evija - brytyjski hiperelektryk

Lotus Evija - brytyjski hiperelektryk

Podaj dalej

Lotus Evija – pierwszy w pełni elektryczny samochód brytyjskiego producenta.

Firma z Norfolk opublikowała film pokazujący prototyp po raz pierwszy w akcji. Został on pokazany podczas konferencji prasowej  na Guangzhou Auto Show, gdzie Evija w tym tygodniu miała swoją chińską premierę.

Hipersamochód dysponuje mocą 2000 KM z czterech silników elektrycznych, co czyni go najpotężniejszym seryjnym samochodem drogowym na świecie. Przewiduje się, że hipercar przyspieszy do 100 km/h w niecałe 3 sekundy i do 300 km/h w oszałamiające 9 sekund. Jego maksymalna prędkość przekroczy 320 km/h.

Wideo pokazuje jak daleko posunęły się prace rozwojowe od czasu pierwszej odsłony w lipcu ubiegłego roku. Co ważniejsze, Lotus twierdzi, że elektryczny hipercar jest na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji w przyszłym roku.

 

Prototyp Evija zachowuje kształt modelu koncepcyjnego, ale jest całkowicie pokryty kamuflażem, co sugeruje, że wersja produkcyjna może nieznacznie różnić się od samochodu, który Lotus pokazał na Pebble Beach, a ostatnio w Dubaju.

Nie zauważamy jednak żadnych istotnych zmian, z wyjątkiem reflektorów, które nie wydają się zawierać diod LED, ale prawdopodobni są to tylko atrapy.

W ciągu najbliższych miesięcy kilka prototypów Evija pokona tysiące kilometrów i setki godzin jazdy, w tym również na drogach publicznych.

Zarówno testy dynamiczne, jak i statyczne są częścią procesu walidacji, który zapewni, że Evija spełni oczekiwania i wymagania klientów na kluczowych globalnych rynkach.

Naszym celem jest upewnienie się, że jest to prawdziwy Lotus pod każdym względem, z wyjątkową wydajnością, która ustanowi nowe standardy w sektorze hipercar – powiedział Gavan Kershaw.

Porsche Taycan Cross Turismo przyłapane na Nurburgring

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News