Wszyscy robimy to codziennie. Uważajcie, bo to nielegalne. Kiedy odwiedzi was policja, możecie mieć problem

Wszyscy robimy to codziennie. Uważajcie, bo to nielegalne. Kiedy odwiedzi was policja, możecie mieć problem

22116324

Podaj dalej

Czy można umyć samochód u siebie na podwórku? Czy można go naprawić? Przecież wszędzie można kupić sprzęt, aby zrobić to samemu. Ale często to nielegalne. Jak uchronić się przed mandatem i problemami?

Każda gmina ma swoje konkretne obowiązki. M.in. taki, aby utrzymać teren w czystości i porządku. Są przepisy, które mówią o danym sposobie wywozu śmieci, opieki nad zwierzętami itd. Wśród uregulowanych czynności jest także np. mycie własnego samochodu.

Często przepisy są takie, że woda z samochodu nie może spływać bezpośrednio na ziemię. Albo takie, że można myć auto tylko wodą. Czasami jest tak, że jedną część można umyć – np. karoserię, a drugą nie – np. silnik. Zależy od gminy. Oleje i inne zanieczyszczenia nie mogą spływać do gleby. A co z naprawami?

Można zmienić koła, ale jest już problem z wymianą płynów. No chyba, że mamy duży garaż, kanał itd. Podsumowując – nie możemy zanieczyszczać gleby. Jeszcze gorzej, kiedy mieszkamy np., w bloku. Potrzebujemy na to specjalnej zgody. Oprócz tego, jeśli jakiś sąsiad na nas doniesie, policja przyjedzie na interwencję.

A zatem czy możemy wykonywać drobne naprawy i myć samochód przy domu? Jeśli mamy dobry garaż z odpływami, nie ma problemu. Jeśli robimy to pod chmurką, na podjeździe, glebie i ktoś nas podkabluje, możemy mieć problemy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News