W jaki sposób  zadbać o samochód po zimie? Jeśli tego nie zrobisz, bardzo szybko pożałujesz…

W jaki sposób  zadbać o samochód po zimie? Jeśli tego nie zrobisz, bardzo szybko pożałujesz…

samochód wiosna zima porządki jak zadbać wymiana podwozie karoseria filtry

Podaj dalej

Zima to okres, w którym nasz samochód jest poddany szczególnym wyzwaniom. Jazda w tym okresie jest roku jest zdecydowanie trudniejsza, bardziej niebezpieczna i zaskakująca. Natomiast dla samego pojazdu ta pora roku też przynosi różnego rodzaju trudności. Kiedy nadchodzi wiosna, warto zabrać się do solidnej pracy i porządków, aby nasze auto służyło nam jeszcze przez długi czas.

Po zimie nasz samochód może być w nienajlepszym stanie. Dlaczego akurat ta pora roku jest taka wymagająca? Wtedy drogi pełne są m.in. błota, soli, piasku, czy kurzu. Zima to przecież okres, w którym bardzo często pada deszcz, albo śnieg. Więc naturalnie o wiele bardziej narażamy się na problemy m.in. z wilgocią. Mówiąc wprost, na drogach znajduje się o wiele więcej takich rzeczy, które negatywnie mogą wpłynąć na nasz pojazd – m.in. na komfort jazdy i trwałość różnych podzespołów.

samochód wiosna zima porządki jak zadbać wymiana podwozie karoseria filtry
Pixabay

Oczywiście należy zadać sobie pytanie, czy sam początek marca to już jest wiosna? Kalendarzowa wiosna rozpocznie się dopiero 21 marca. Natomiast w ostatnich latach opady śniegu jeszcze w kwietniu nie były przecież niczym nadzwyczajnym. Przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jest aktualne jak nigdy dotąd. Ale w pewnym momencie te porządki tak czy inaczej trzeba będzie wykonać. Twój samochód ci za to podziękuje. Ty sam sobie podziękujesz, bo takie czynności zapewnią ci komfortowe i długotrwałe użytkowanie pojazdu bez większych przygód.

Egzamin na prawo jazdy po nowemu? Jeśli już masz uprawnienia, będziesz musiał je zaktualizować?

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to zadbanie o podwozie. Wspomniałem już o tym, czego zimą najwięcej jest na drogach, czyli o błocie, piasku, soli, czy kurzu. Wszystko to należy wypłukać z podwozia, aby nie wkradła nam się tam korozja. To niezwykle istotne. Zaniedbania w tym zakresie doprowadzą do tego, że wkrótce pojawi się… rdza. A to już bardzo poważny problem. Przy okazji warto sprawdzić stan hamulców. Podczas zimy często dostaje się tam piach, który przyspiesza zużycie. Powinniśmy też skontrolować po zimie parametry płynu hamulcowego.

samochód wiosna zima porządki jak zadbać wymiana podwozie karoseria filtry
fot. freepik

Zadbaj o samochód. Co jeszcze sprawdzić?

Wspominaliśmy o podwoziu, ale przecież karoseria też potrzebuje nieco pielęgnacji. Ona po zimie może mieć na sobie warstwy brudu. Powinniśmy to wszystko bardzo dokładnie umyć… a następnie można zabrać się za polerowanie lakieru na okres wiosenno-letni. Podwozie, karoseria… no i wnętrze. Zapewne wszyscy macie świadomość tego, jak może wyglądać wnętrze samochodu po zimie. Krótko mówiąc – niezbyt świeżo. Warto dokładnie wyczyścić i wysuszyć samochód, który w tym momencie może mieć problemy z wilgocią. Mowa tutaj oczywiście o sprzątaniu dokładnym, razem z odkurzaczem.

Policjant może cię o to zapytać. Nie znasz odpowiedniego nazewnictwa? Dostaniesz mandat…

Wiosna to czas, w którym warto zająć się paroma kwestiami technicznymi. Trzeba zwrócić uwagę na stan filtrów, zająć się klimatyzacją, sprawdzić stan akumulatora, którego żywotność mogła zdecydowanie spaść, czy wymienić wycieraczki. W przypadku wszystkich wymienionych elementów można użyć jednego stwierdzenia – po zimie mogą być one w opłakanym stanie. Dlatego warto kontrolować, sprawdzać i zapobiegać, abyśmy później nie mieli nieprzyjemnych niespodzianek.

Benzyna kosztuje teraz 3,58 zł a diesel 4,18 zł. Dlaczego na stacjach płacimy za nie tak dużo?

Warto wykonać wszystkie te czynności. Być może nie są one konieczne z punktu widzenia krótkoterminowego. Efektu nie zobaczymy od razu. Natomiast tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Jeśli nie wykonamy takich prac i nie zadbamy o samochód, to „efekty” zobaczymy po jakimś czasie. I na pewno nikt nie będzie z nich zadowolony. Odpowiednie zadbanie o pojazd po zimie zapewnia przede wszystkim komfort użytkowania oraz zwiększa trwałość części i podzespołów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News