Ważny element w kole, który ignorujemy! Przez niego wydajemy więcej

Ważny element w kole, który ignorujemy! Przez niego wydajemy więcej

opony-zimowe-wymiana-od-1-listopada

Podaj dalej

Kupno samochodu to jedna sprawa, ale jego utrzymanie w należytym stanie to dopiero początek historii. Każda realna oszczędność ma znaczenie, dlatego warto dbać o nawet drobne elementy, aby nasze auto było w możliwie najlepszym stanie technicznym. W przypadku kół większość kierowców pomija ten ważny szczegół.

O wpływie prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy, a także poziom zużycia paliwa powstało już mnóstwo materiałów. Mimo tego warto przypomnieć, że im jest ono niższe, tym większa powierzchnia opony ma kontakt z nawierzchnią. Do pewnego momentu może przełożyć się to na wzrost przyczepności do jezdni lub innej powierzchni. Jednak większy opór w toczeniu przekłada się również na wyższe spalanie.

Ciśnienie powietrza trzeba dostosowywać do okoliczności

Regularne sprawdzanie ciśnienia powietrza w kołach jest dobrym nawykiem kierowców. Warto to robić nawet przy każdym tankowaniu, ponieważ w zależności od temperatury powietrza, możemy zaobserwować pewne wahania na wskaźniku ciśnienia w ogumieniu. Systematyczność dobrze jest połączyć z adaptowaniem się do różnych warunków, w jakich będziemy używać nasz pojazd. W większości przypadków producenci samochodów precyzyjnie określają przedziały ciśnienia w oponach w zależności od sytuacji.

cisnienie w oponach kontra wydatki na paliwo
foto Freepic jcomp

Na specjalnej tabliczce, która może znajdować się na przednich drzwiach od wewnętrznej strony lub w okolicy słupka „B”, znajdziemy precyzyjne dane, ile powinno wynosić ciśnienie w oponach podczas jazdy miejskiej, poza miastem, z obciążeniem maksymalnym pojazdu lub bez niego.

Ważny element całej układanki – wentyl

Każde koło w samochodzie ma zamontowany wentyl, przez który wpuszczamy i wypuszczamy z opony powietrze. Jak każdy podzespół auta on również zużywa się pod wpływem eksploatacji. Mało osób zdaje sobie sprawę, że ten ważny element poddawany jest wielu obciążeniom w czasie jazdy. Z czasem może on stracić swoją szczelność i być powodem wzrostu wydatków na paliwo.

Kiedy należy wymieniać wentyle na nowe?

Na początek trzeba zdawać sobie sprawę, że najlepiej wymianę wentyli powierzyć fachowcowi z serwisu oponiarskiego. Kiedy warto to zrobić? Odpowiedź jest dość oczywista, wtedy, gdy zaobserwujemy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Świsty, szumy, które mogą wskazywać uchodzenie powietrza, powolne obniżanie się ciśnienia w oponie itp. Profesjonalne wulkanizacje potrafią wymienić wentyle podczas zmiany ogumienia z letniego na zimowe. Dobrze jest zapytać o taką usługę przed rozpoczęciem pracy wulkanizatora.

zestaw naprawczy do opony kompresor

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News