Oleje silnikowe można ze sobą mieszać? Wyjaśniamy to raz na zawsze!

Oleje silnikowe można ze sobą mieszać? Wyjaśniamy to raz na zawsze!

olej silnikowy diesel

Podaj dalej

Oleje silnikowe pełnią ważną rolę w samochodzie i na temat ich specyfiki powstało wiele materiałów. Jednak kwestią, która wzbudza sporo emocji, jest to, czy można je ze sobą mieszać. Odpowiedź na to pytanie wymaga drobnego komentarza.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której w naszym samochodzie spadł poziom oleju w silniku i jesteśmy zmuszeni uzupełnić braki. Najczęściej jest tak, że na stacji benzynowej akurat w ten dzień brakuje dokładnie takiej marki smarowania, jaka znajduje się w naszym aucie. Czy w tej sytuacji możemy dolać do silnika jakikolwiek produkt?

Najlepiej mieć olej silnikowy ze sobą

Wożenie ze sobą małej butelki oleju silnikowego na dolewkę można uznać za relikt przeszłości, jednak w nagłych sytuacjach litr smarowania okazuje się niezastąpiony. Wtedy unikamy kłopotów i dylematów związanych z tym, jaki olej silnikowy powinniśmy kupić, żeby jednostka napędowa zachowała swoje parametry. Jednak niewiele osób tak robi, ponieważ najczęściej bazujemy na wskazaniach komputera pokładowego.

Olej silnikowy, czy marka ma znaczenie?

Trzeba zadać sobie pytanie, czy w sytuacji awaryjnej marka oleju ma znaczenie? Odpowiedź jest jednoznaczna: ma ona niewielki wpływ na jakość produktu. Współcześnie większość renomowanych producentów olejów silnikowych stosuje podobne technologie, dzięki czemu podstawy mamy niemal takie same.

Oleje
Fot. pixabay.com

Zwróć uwagę na klasę jakościową i lepkość

Nadszedł czas na bardzo ważne dwa czynniki w każdym oleju silnikowym: klasa jakościowa i lepkość. Gdy planujemy dolać smarowania do silnika, musi ono być o dokładnie takich samych parametrach! W przeciwnym razie nasz silnik może ulec poważnym uszkodzeniom. Na bazie wymagań amerykańskiego instytutu API oleje z klasą SG lub wyższą muszą być mieszalne z innymi środkami smarnymi o podobnej lub wyższej jakości.

stan oleju w silniku kontrola
CanStockphoto

Mieszanie ze sobą produktów o lepszych albo gorszych parametrach zdecydowanie jest niewskazane. Bardzo istotne jest również to, żeby trzymać się poziomu oleju w silniku. Powinien on znajdować się pomiędzy minimalnym i maksymalnym wskazaniem na popularnym bagnecie.

Kontroluj poziom oleju przed dłuższą trasą

Dobrym nawykiem, który pozwala ograniczyć problemy z olejem silnikowy do minimum, jest oczywiście jego regularna wymiana. Odpowiedzialne podejście dotyczy również skontrolowania poziomu oleju przed dłuższą trasą, gdzie jednostka napędowa pracuje pod dużo większym obciążeniem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News