Unia Europejska wprowadzi nowe paliwo? Nie wszystkie samochody będą mogły na nim jeździć!

Unia Europejska wprowadzi nowe paliwo? Nie wszystkie samochody będą mogły na nim jeździć!

dystrybutor paliwo silnik diesel

Podaj dalej

Unia Europejska wprowadzi zupełnie nowe paliwo? Komisja Europejska będzie rozpatrywać wniosek 220 sygnatariuszy, w tym wielu producentów samochodowych. Znajdziemy w nim propozycję, aby wprowadzić e-paliwo w zamian za kredyty CO2 dla firm samochodowych i transportowych. 

Nowe paliwo i kredyty na CO2

paliwo-przyszlosci-rewolucja-na-stacjach

Producenci samochodów muszą przestrzegać coraz bardziej rygorystycznych limitów emisji CO2 narzucanych przez UE. Obliczane są one na podstawie całej gamy produkowanych modeli. Im więcej sprzedajesz elektryków, tym mniejsze kary musisz płacić. 

Mechanizm kredytów CO2 lub kredytów węglowych jest dość skomplikowany, ale w uproszczeniu polega na tym, że firmy produkujące samochody z silnikami spalinowymi, są w stanie zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko. Muszą po prostu „wesprzeć” krajowe i międzynarodowe projekty rozwojowe. 

Jeden z najgłośniejszych przypadków dotyczy FCA, który kupił kredyty od Tesli. Taka wymiana mogłaby odbywać się także między producentami a koncernami naftowymi. Nowy mechanizm miałby objąć również nowe paliwo. 

Normy emisji spalin

diesel stacja paliwo

Firmy naftowe i konstruktorzy jednoczą się w celu zmniejszenia emisji CO2. – Przyjęcie nowego mechanizmu dobrowolnej wymiany kredytów na CO2 zaoszczędzone dzięki paliwom niskoemisyjnym ma obowiązywać między sprzedającymi paliwo a producentami samochodów. 

We wniosku wezwano do zmiany europejskiego rozporządzenia w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i ciężarowych. Te obecnie są rozpatrywane tylko przy rurze wydechowej. 

– Paliwo płynne o niskiej lub zerowej emisji dwutlenku węgla może wnieść rzeczywisty wkład w osiągnięcie celu dekarbonizacji transportu w sposób zrównoważony pod względem ekonomicznym i społecznym. 

Co zrobi Unia Europejska?

Wniosek został przesłany do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Znajdziemy w nim także dwa badania naukowe przeprowadzone przez Frontier Economics. Sugerują one, że ocena zmniejszonego wpływu paliw płynnych pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych jest bardzo ważna. 

Nowe paliwo pozwoliłoby więc odejść, a już na pewno opóźnić elektryczną transformację. Paliwa pozyskiwane ze źródeł odnawialnych nie współpracują jednak ze wszystkimi samochodami, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością. Listę samochodów, które nie pojadą na nowym paliwie, znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News