Masz benzynę lub Diesel? Po zimie warto wykonać tych 5 prostych czynności. Oszczędzisz trochę grosza!

Masz benzynę lub Diesel? Po zimie warto wykonać tych 5 prostych czynności. Oszczędzisz trochę grosza!

volkswagen-golf-gtd-variant-diesel-na-ostro

Podaj dalej

Przygotowanie samochodu na wiosnę może zaoszczędzić ci wielu bólów głowy w dalszej części roku. Może nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy! Wiosenna konserwacja auta z silnikiem benzynowym lub typu Diesel przygotuje cię na lot pełne długich przejażdżek i wakacji. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na plażę, w góry, czy na rowery z dziećmi. Będziesz (i twój portfel też!) zadowolony, że poświęciłeś czas na przygotowanie samochodu do wiosny.

Te 5 prostych kroków pozwoli ci wejść w wiosenną pogodę z uśmiechem na ustach. Twoja benzyna lub Diesel będą zadowolone. Tegoroczna zima była wyjątkowo intensywna, więc każdy kierowca powinien poświęcić odrobinę czasu na konserwację swojego samochodu. 

Myjnia samochodowa – to punkt obowiązkowy

Myjnia Karcher

Wiosenne porządki to nie tylko twój dom. Zima może być szczególnie trudna także dla samochodów. Niskie temperatury i sól z jezdni mogą spowodować poważne uszkodzenia lakieru, więc nie zapomnij rozpocząć sezonu od wizyty na myjni samochodowej. 

Najlepiej oddaj swój samochód profesjonalistom, bo nie chcesz ominąć żadnego zakamarka. Jeśli jednak chcesz zrobić to sam na myjni bezdotykowej, musisz być bardzo dokładny. Jeśli będziesz robił to sam przed swoim garażem, pamiętaj, aby dodać sody oczyszczonej do wody do mycia, jeśli masz na lakierze dużo soli. Pomoże zneutralizować sól i uratuje twój lakier. 

Sprawdź opony

letnie opony wulkanizacja

Pierwszym krokiem przed założeniem letnich opon jest sprawdzenie, czy jeszcze nadają się do jazdy. Kolejną ważną rzeczą jest upewnienie się, że mamy odpowiednie ciśnienie zalecane przez producenta. To pozwoli ci oszczędzić paliwo. Utrzymanie regulacji ciśnienia umożliwia lepsze rozprowadzanie i oszczędzanie paliwa typu Diesel i benzyny przez samochód. 

Jeśli jeździłeś na oponach wielosezonowych (lub co gorsza letnich!) sprawdź ciśnienie koniecznie, bo zimne powietrze i lód mogą niekorzystnie wpływać na ten aspekt. Sprawdź opony pod kątem zużycia bieżnika i pamiętaj, aby wymienić je, gdy stanie się zbyt zużyty. 

Wymień wycieraczki i najważniejsze płyny

wycieraczki samochodowe

Śnieg może spowodować uszkodzenie i zużycie wycieraczek przedniej szyby. Jeśli wycieraczki nie zbierają dobrze wody, wymień je. Pióra nie są drogie i są łatwe do wymiany, więc możesz zrobić to sam. 

Powinieneś upewnić się też, że uzupełnisz płyn do wycieraczek (już można letni). Warto też porządnie umyć przednią szybę i zastosować specjalistyczne środki, które ułatwiają zmywanie wody i deszczu. 

Sprawdź akumulator 

diesel akumulator zima

Pod koniec długiej zimy powinieneś ocenić układ elektryczny swojego samochodu. Wiele sklepów z częściami oferuje bezpłatne kontrole akumulatora. Dzięki temu możesz dowiedzieć się ile mocy jeszcze mu „zostało”. Jeśli bateria słabnie, możesz zapobiec przyszłym problemom, wymieniając ją, zanim przestanie działać. 

Zmień olej silnikowy

diesel olej silnikowy

Regularne wymiany oleju mogą mieć ogromne znaczenie w zapewnieniu twojemu samochodowi długiego i zdrowego życia. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących częstotliwości wymiany oleju i jego lepkości. Pamiętaj też, aby wymieniać filtr oleju. 

Niektóre warsztaty oferują uzupełnienia płynów, kontrole opon i akumulatorów, a nawet wymianę opon w cenie wymiany oleju. Dzięki temu będziesz mógł zająć się wszystkimi wiosennymi konserwacjami za jednym zamachem. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News