ITD: Inspektorzy wykryli "magicznego" pilota w skontrolowanej ciężarówce. Miał bardzo ciekawą funkcję

ITD: Inspektorzy wykryli "magicznego" pilota w skontrolowanej ciężarówce. Miał bardzo ciekawą funkcję

Podaj dalej

W piątek 5 czerwca funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów przy granicy ze Słowacją w Chyżnem. W ciężarówce polskiego przewoźnika znaleźli magicznego pilota. Niedozwolone urządzenie służyło do rejestrowania rzekomego odpoczynku kierowcy podczas jazdy. 

ITD nie przymyka oczu

ITD magiczny pilot

Małopolscy inspektorzy ITD prowadzili działania na polsko-słowackim przejściu granicznym w Chyżnem. Jeden ze skontrolowanych zespołów pojazdów szczególnie rzucił się im w oczy. 

Analiza wydruków z tachografu cyfrowego ciężarówki i danych z karty kierowco pokazała, że kierowca korzystał z niedozwolonego wyłącznika tachografu. Dzięki niemu kierowca mógł rejestrować rzekomy odpoczynek podczas jazdy. To pozwoliło ukryć naruszenia norm czasu pracy. 

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, inspektorzy skierowali ciężarówkę do uprawnionego serwisu tachografów, gdzie potwierdzono dokonanie zabronionej ingerencji. Jedno naciśnięcie przycisku w magicznym pilocie powodowało zdalne uruchomienie wyłącznika. W serwisie przywrócono tachograf do stanu zgodnego z przepisami.

itd magiczny pilot

To jednak nie koniec złych wieści dla przewoźnika

Polski przedsiębiorca musiał zapłacić za naprawę tachografu, jednak na tym nie skończyły się wykazane nieprawidłowości. Inspektorzy wykryli również usterki techniczne w ciężarówce, co zaowocowało zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ciągnika siodłowego i naczepy. Te zostały skierowane na parking. 

ITD magiczny pilot

W pojazdach wykryto m. in. nadmiernie zużyty bieżnik opon, pęknięte elementy konstrukcyjne naczepy i niesprawne oświetlenie. Przedsiębiorca będzie musiał zmierzyć się z postępowaniem administracyjnym w sprawie nałożenia na niego 12 000 zł kary. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News