Sprawdzili jak długo silnik może pracować bez oleju i płynu chłodniczego. Wyniki są szokujące

Sprawdzili jak długo silnik może pracować bez oleju i płynu chłodniczego. Wyniki są szokujące

Podaj dalej

Olej silnikowy jest konieczny do utrzymania pracy silnika spalinowego. Wie to przecież każde dziecko. Odpowiedzialny jest nie tylko za smarowanie wszystkich ruchomych powierzchni, ale pomaga także w dystrybucji ciepła. Jak długo samochód może pracować bez tego kluczowego płynu?

silnik bez oleju i płynu chłodniczego

Ile czasu może pracować silnik bez oleju i płynu chłodniczego?

Zdecydowana większość silników w naszych osobówkach chłodzonych jest wodą. Płyn chłodniczy jest niemal równie ważny, co olej. Grupka YouTuberów postanowiła sprawdzić, jak długo samochód może pracować zarówno bez oleju silnikowego, jak i płynu chłodniczego. 

Aby przeprowadzić eksperyment YouTuberzy z portalu Carwow wzięli Forda Focusa, Hondę Civic i Peugeota 206. Nie martwcie się, każdy z nich przeznaczony był do złomowania, więc nie ma tu mowy o bezsensownym niszczeniu samochodów. Panowie postanowili potrzymać silniki na wysokich obrotach aby sprawdzić, który wytrzyma najdłużej. 

silnik bez oleju i płynu chłodniczego

Focus i 206 umierają jako pierwsze

Jako pierwszy umiera Ford Focus. Silnik bez oleju i płynu chłodniczego wytrzymał zaledwie 14 sekund, po czym zaczął wydawać niepokojące dźwięki. Po 20 sekundach zespół napędowy był już wykończony. 

Gdy Focus przeszedł na drugi świat, Peugeot zaczął się palić. Francuski hatchback wytrzymał łącznie 47 sekund, czyli ponad dwa razy dłużej, niż Ford. 

silnik bez oleju i płynu chłodniczego

Honda nieśmiertelna?

Niesamowite rzeczy zaczynają dziać się jednak w przypadku Hondy Civic. O ile w przypadku pierwszych dwóch samochodów nie możemy mówić o żadnej niespodziance, silnik Hondy nie zamierza przenosić się na tamten świat. 

Na filmie obserwujemy, że kierowca Hondy cały czas operuje gazem na najwyższych obrotach. Silnik w Civicu wytrzymał ostatecznie… 6 minut i 22 sekundy! Oznacza to, że w teście pracował około 19 razy dłużej, niż silnik Forda. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News