Kontrolki w samochodzie - co oznaczają? Objawy, znaczenie, co robić

Kontrolki w samochodzie często wywołują u kierowców panikę, ale nie zawsze muszą oznaczać awarię. Wiele kontrolek często jest odczytywanych przez kierowców błędnie, a część z nich może mieć kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Co robić, gdy zobaczymy daną kontrolkę na desce rozdzielczej? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. 

kontrolki-w-samochodzie-5
Podaj dalej

Kontrolki na desce rozdzielczej 

kontrolki-w-samochodzie-
Znajomość wszystkich kontrolek w naszym samochodzie jest praktycznie niemożliwa, ale warto znać te najważniejsze. // fot. Freepik

Kontrolki na desce rozdzielczej służą do informowania o stanie naszego pojazdu lub o zachodzących w nim zmianach. Mogą dotyczyć tak awarii, jak i włączeniu się któregoś z asystentów czy systemów. Kontrolki na desce rozdzielczej możemy podzielić według koloru – od czerwonych, po żółte, pomarańczowe, przez zielone czy niebieskie. 

Znajomość wszystkich kontrolek w naszym samochodzie jest praktycznie niemożliwa, ale warto znać te najważniejsze. Do nich możemy zaliczyć te z kolorem czerwonym, żółtym lub pomarańczowym, bowiem mogą one w skrajnych przypadkach oznaczać nawet to, że nie powinniśmy kontynuować dalszej jazdy. 

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie

Czerwona kontrolka w aucie to ta, na którą kierowcy powinni być najbardziej uczuleni. W przypadku pojawienia się tego typu kontrolki na naszej desce rozdzielczej dalsza jazda jest zabroniona. 

kontrolki-w-samochodzie-3
Czerwona kontrolka w aucie to ta, na którą kierowcy powinni być najbardziej uczuleni // fot. Freepik

Jedną z najbardziej popularnych kontrolek w tej kategorii jest kontrolka samochód z kluczem francuskim. Oznacza ona awarię układu elektroniki pojazdu i oznacza, że musimy niezwłocznie udać się do serwisu. Możliwe jest także pojawienie się kontrolki z wykrzyknikiem. Jest to sygnalizator ogólny, który wskazuje na jedną z wielu możliwych awarii. Również w tym przypadku dalsza jazda nie będzie możliwa. 

Czerwona kontrolka kierownica z wykrzyknikiem oznacza awarię układu wspomagania kierownicy. Jeśli ją zobaczymy, powinniśmy niezwłocznie dolać płynu do wspomagania i udać się do serwisu. Na czerwono zaświeci się także kontrolka ładowania akumulatora. Jeśli zobaczymy ją na naszej desce rozdzielczej powinniśmy naładować akumulator – jeśli problem będzie się powtarzał, udać się do mechanika. Nie powinniśmy bagatelizować także kontrolki poduszki powietrznej, która oznacza jej awarię. 

Co oznaczają żółte kontrolki w aucie 

Żółta kontrolka na desce rozdzielczej to kontrolka ostrzegawcza. Oznacza ona, że jazda może być kontynuowana, ale tylko do najbliższego serwisu lub na stację paliw. W wielu przypadkach również żółtych kontrolek w aucie nie można bagatelizować, jednak aby móc nadać jej odpowiedni priorytet, trzeba znać jej znaczenie. 

kontrolki-w-samochodzie-2
Zielone kontrolki w aucie mają charakter czysto informacyjny. // fot. Freepik

Kolor żółty będzie miała np. kontrolka świecy żarowej, która będzie występować jedynie w samochodach z silnikiem wysokoprężnym. Jeśli zobaczymy tego typu kontrolkę, musimy rozważyć wymianę świec żarowych w możliwie najbliższym czasie, jeśli nie chcemy ryzykować braku możliwości odpalenia silnika. Kontrolka ta często określana jest jako „kontrolka spirala”. 

Kontrolka z płatkiem śniegu oznaczać będzie trudne warunki atmosferyczne i możliwe oblodzenie drogi. Zazwyczaj pojawia się ona gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 3 stopni Celsjusza. 

Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w samochodzie

Pomarańczowe kontrolki to podobnie jak w przypadku żółtych kontrolki informacyjno-ostrzegawcze. W zależności od producenta i modelu samochodu, na naszej desce rozdzielczej może pojawić się kontrolka żółta lub kontrolka pomarańczowa. Stosowane są one naprzemiennie. 

Co oznaczają zielone kontrolki w aucie

kontrolki-w-samochodzie-4
Żółta kontrolka na desce rozdzielczej to kontrolka ostrzegawcza. // fot. Freepik

Zielone kontrolki w aucie mają charakter czysto informacyjny. Nie wpływają one na stan naszego pojazdu ani na możliwość dalszej jazdy samochodem. Najczęściej informują kierowcę o włączonych asystentach, systemach, czy światłach. 

Na zielono może np. zaświecić się kontrolka „litera A w kółku” na naszej desce rozdzielczej. Będzie ona informować o załączeniu się systemu start/stop, a zatem o… wyłączeniu silnika w naszym pojeździe. System ten załączy się tylko w wybranych momentach, gdy zatrzymamy nasz samochód na biegu jałowym bez włączonego sprzęgła. 

Co oznaczają niebieskie kontrolki w samochodzie

Niebieskie kontrolki w aucie – te najłatwiej zapamiętać, bowiem są tylko dwie. Tę, którą będziemy widzieć najczęściej to kontrolka informująca o włączonych światłach drogowych czyli popularnych długich. Jest ona jednak bardzo ważna, ponieważ wjeżdżając w strefę zamieszkania czy widząc nadjeżdżający z przeciwnej strony pojazd, musimy je wyłączyć, A ta niebieska kontrolka na pewno nam o tym przypomni. 

Drugą niebieską kontrolką, jaką możemy zobaczyć na naszej desce rozdzielczej jest kontrolka temperatury silnika. Pojawi się ona, gdy temperatura płynu chłodzącego lub samej jednostki napędowej będzie zbyt niska. Najczęściej pojawi się ona tuż po odpaleniu silnika i chwilę później zgaśnie. 

Przeczytaj również