Benzyna i Diesel to już przeżytek! Samochody elektryczne wychodzą taniej niż spalinowe. Jak to możliwe?

Benzyna i Diesel to już przeżytek! Samochody elektryczne wychodzą taniej niż spalinowe. Jak to możliwe?

Porsche-Taycan-3

Podaj dalej

Samochody elektryczne mogą kosztować więcej niż samochody na benzynę czy Diesla, ale naprawy i utrzymanie jednostek spalinowych kosztują dwa razy więcej przez cały okres eksploatacji pojazdu. Diesel i benzyna? To już przeżytek. 

Diesel i benzyna za drogie

diesel-adblue-utrudnienia-temperatura-zamarzania

Według nowych danych i analiz z Consumer Reports, właściciele samochodów elektrycznych  oszczędzają około 50% na konserwacji i naprawach w porównaniu do benzyniaków i typu Diesel. Czekając, aż pojazdy elektryczne osiągną ten sam poziom cenowy z pojazdami spalinowymi, możemy być spokojni, wiedząc, że istnieją ogromne oszczędności związane z posiadaniem pojazdu elektrycznego. 

Consumer Reports wykorzystał dane z badań niezawodności w latach 2019 i 2020, które obejmują informacje o tysiącach pojazdów elektrycznych i spalinowych. Analiza wykazała, że kierowcy samochodów elektrycznych oszczędzają średnio o 50% więcej w porównaniu z silnikami spalinowymi. Chodzi o konserwację i naprawy pojazdów przez cały okres eksploatacji, który wynosi 320 000 km.

Badanie wykazało również, że pojazdy elektryczne emitują średnio o 60% mniej gazów cieplarnianych niż benzyna i Diesel. Te ustalenia dotyczące kosztów konserwacji i napraw są częścią większego raportu, który porównuje koszty posiadania elektryka i spaliniaka. Na potrzeby tego raportu żywotność pojazdu została zdefiniowana jako 320 000 km.

Wypowiedź eksperta

Consumer Reports: Samochód elektryczny po prostu nie wymaga tak dużej liczby napraw i konserwacji, jak benzyna czy Diesel. I choć naprawy niekoniecznie będą tańsze, są one rzadziej potrzebne. Oprócz tego, że są łatwiejsze w obsłudze i tańsze w utrzymaniu, wiele elektryków zapewnia lepsze przyspieszenie w porównaniu do benzyny czy Diesla. Ponadto, nie wypuszcza szkodliwych zanieczyszczeń do naszego powietrza. 

Samochody elektryczne są droższe w zakupie, ale naprawy i konserwacja benzyny czy Diesla kosztuje dwa razy więcej przez cały okres eksploatacji. 

volkswagen-diesel-benzyna-unia-europejska

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News