Były kierowca rajdowy nadal najbogatszym Polakiem. Fortuna wciąż rośnie

Były kierowca rajdowy nadal najbogatszym Polakiem. Fortuna wciąż rośnie

239 interakcji
4fb9baebc9061386740e26bfdd83e24a

Podaj dalej

Trzykrotny rajdowy wicemistrz Europy, Michał Sołowow po 12 latach powrócił na pierwsze miejsce listy 100 Najbogaszych Polaków magazynu Forbes.

Kielczanin już w ubiegłym roku znalazł się na czele takiego zestawienia przygotowywanego przez Wprost z majątkiem szacowanym na 10,8 mld złotych. Polski Forbes wyliczył, że wartość jego obecnego majątku to 13,331 mld złotych. Zawdzięcza to m.in. przejęciu holenderskiego producenta styropianu Inesou.

Poza tym cały czas dość dobrze radzą sobie firmy z jego grupy jak chemiczny Synthos (pracujący dla 17 z 20 największych producentów opon) czy Cersanit, będący drugim największym producentem płytek ceramicznych w Europie. Ogólnie w grupie Sołowowa zatrudnionych jest 16 tysięcy osób.

Uczestnik 83 rund ERC i 75 RSMP inwestuje także w firmy z branży druku 3D oraz twórcę technologii pozwalającej produkować materiały kompozytowe z żywicy syntetycznej (New Era Materials), testowane przez Airbusa, BMW i Volkswagena.

Podium rankingu z Sołowowem dzielą także twórca Polsatu, Zygmunt Solorz (10,01 mld zł) oraz dzieci nieżyjącego Jana Kulczyka, Dominika i Sebastian (po 6,818 mld zł). Poza liderem, w stawce znajdują się także inne osoby związane z rajdami. Na 11. miejscu widnieje m.in. Wojciech Furman – wraz z braćmi współwłaściciel Alfofarmu, znany z występów w Dacia Duster Cup.

26. lokatę z majątkiem 1,274 mld zł zajmuje Heronim Ruta (branża telekomunikacyjna), ojciec Szymona Ruty – uczestnika 36 rund RSMP i 17 ERC, dawnego kierowcę Orlen Team. Oprócz tego na 44. miejscu można znaleźć byłego kierowcę rajdowego, Krzysztofa Oleksowicza (974 mln zł) – założyciela i członka zarządu grupy Inter Cars. Pierwszą 50-tkę zamyka Jerzy Kasperczyk, właściciel spożywczego Maspexu, właściciela napojów energetycznych Tiger, w którego barwach w RSMP za kierownicą Forda Fiesty R5 startuje jego syn, Tomasz Kasperczyk. 64. pozycję zajmuje trzykrotny mistrz Europy i 11-krotny mistrz Polski, Sobiesław Zasada (769 mln zł)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News