Bośniak chciał zaoszczędzić na jednorazowym zezwoleniu. Potężna kara od ITD

Bośniak chciał zaoszczędzić na jednorazowym zezwoleniu. Potężna kara od ITD

Podaj dalej

Kierowca ciężarówki bośniackiego przewoźnika prawdopodobnie chciał zaoszczędzić jednorazowe zezwolenie – nie wypełnił dokumentu przed wjazdem do Polski. Pojazd z ładunkiem został odholowany na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet kary dla firmy transportowej.

W środę (11 grudnia) na polsko-słowackim przejściu granicznym w Zwardoniu patrol śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolował zagraniczne ciężarówki. Zatrzymano m.in. zespołów pojazdów bośniackiego przedsiębiorcy, którym przewożono ładunek z Bośni i Hercegowiny do Polski.

Kierowca ciężarówki okazał inspektorom posiadany blankiet zezwolenia na dwustronny przewóz międzynarodowy, lecz dokument był nieważny. Brakowało w nim wymaganych informacji, jakie kierowca powinien wpisać przed wjazdem do Polski. Zezwolenie nie zostało w pełni wypełnione, a kierowca tłumaczył, że nie wiedział jak to zrobić. Tymczasem każde polskie zezwolenie ma opisy poszczególnych pól, a także instrukcję wypełnienia w trzech językach.

Inspektorzy ITD uznali, że dwustronny przewóz drogowy wykonywany był przez bałkańskiego przewoźnika bez wymaganego zezwolenia. Ciężarówkę odholowano z miejsca kontroli na parking strzeżony. Zostanie tam do czasu uiszczenia 12 tysięcy złotych kaucji na poczet przewidywanej kary oraz okazania poprawnie wypełnionego, nowego zezwolenia.

Inspektorzy ITD zaskoczeni. Kursant jeździł ciężarówką pod wpływem

Inspektorzy ITD przywiązują dużą uwagę do kwestii kontroli zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych przez zagranicznych przewoźników. Weryfikowanie tych zezwoleń służy ochronie krajowego rynku transportowego, ponieważ niektórzy zagraniczni przewoźnicy nie wypełniają zezwoleń celowo, aby wykorzystać je potem do kolejnego transportu.

ITD

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News