Czy olej silnikowy może się przeterminować?
Zgodnie z powszechnie panującą opinią, olej silnikowy jest mieszaniną, która nadaje się do długiego przechowywania. Przyjmuje się nawet, że taki płyn nie ulega przeterminowaniu, bo takiej informacji nie ma nawet na opakowaniu. Jednak jak każda rzecz wymaga tego, by zużyć go, zanim się zepsuje.
Przyjmuje się, że smary mineralne zachowują swoje właściwości przez minimum 5 lat, a syntetyki nawet 10 lat. Dotyczy to jednak olejów fabrycznie zamkniętych i przechowywanych w temperaturze od -20 do 60 stopni C.
Czy rok produkcji oleju silnikowego ma jakieś znaczenie?
Na opakowaniu oleju silnikowego nie ma informacji o terminie przydatności do zużycia, ale jest data produkcji. Niektórzy producenci wspominają o rocznym terminie ważności olejów już otwieranych, ale najczęściej należy zużyć taki olej w ciągu dwóch lat.
Nie bez znaczenia jest fakt, w jaki sposób taki olej przechowujemy. Trzeba pamiętać o dokręceniu nakrętki i niewystawianiu go na działanie promieni słonecznych. Co ważne, w przypadku wątpliwości, co do kondycji oleju silnikowego można go wykorzystać np. do konserwacji maszyn. Nie warto zaś ryzykować i wlewać go do silnika. Czytaj także: Jaki olej do silnika benzynowego? Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów
Czy nie otwarty olej silnikowy się starzeje?
Jak już wspominaliśmy, olej w fabrycznie zamkniętych opakowaniach można przechowywać do 5 lat. To licząc od daty rozlania, podanej na etykiecie opakowania.
Mieszkanki do silnika w metalowych pojemnikach odpowiednio krócej – półtora roku. Ma to związek z faktem wchodzenia oleju w reakcję ze ściankami takiego opakowania. W rezultacie czego pojawia się korozja.
Co się dzieje z olejem jeśli jest już po terminie?
Nie jest tajemnicą, że wraz z upływem czasu także olej silnikowy traci swoje właściwości. Taki eksploatowany w silniku też się zużywa i wymaga wymiany na nowy, zgodnie z harmonogramem.
Olej, który straci swoje właściwości nie zapewnia właściwych warunków do pracy silnika, co może doprowadzić do poważnych i kosztownych usterek. Dlatego w naszym poradniku opisywaliśmy, jak ważne są regularne wymiany oleju i kiedy je wykonywać.
Co zrobić należy zrobić ze zużytym lub starym olejem?
Jeśli chodzi o utylizację olejów silnikowych, to nie jest to tak proste, jak w przypadku innych płynów wylewanych do zlewu, czy toalety. Zużyta chemia samochodowa wymaga bowiem wizyty w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W związku z tym, że często wiąże się to z opłatą i wycieczką, to wielu kierowców składuje taką chemię w piwnicach i garażach.
Pomocny w tej sytuacji może być zaprzyjaźniony mechanik albo warsztat, który dysponuje odpowiednimi pojemnikami na zużytą samochodową chemię. Praktykuje się także oddawanie takich chemikaliów w sklepach motoryzacyjnych, jeśli dokonujemy zakupu nowego oleju. Warunkiem przyjęcia takiego produktu jest wówczas szczelne zamknięcie go w butelce bądź kanistrze. Czytaj także: Olej półsyntetyczny do jakiego silnika? Nie wszyscy kierowcy powinni z niego korzystać