World RX, Ryga: Kristoffersson bije kolejne rekordy w rallycrossie

World RX, Ryga: Kristoffersson bije kolejne rekordy w rallycrossie

World RX, Ryga: Kristoffersson bije kolejne rekordy w rallycrossie

Podaj dalej

Lider Rallycrossowych Mistrzostw Świata, Johan Kristoffersson wygrał na łotewskim torze Biķernieki szóstą rundę z rzędu, co stanowi rekord World RX. Dla Szweda to także ósme zwycięstwo w sezonie i 17 w karierze (to również rekordy).

Drugą lokatę za kierowcą Volkswagena Polo R zdobył Mattias Ekstrom (Audi S1). Szwed został wiceliderem mistrzostw świata. Najniższy stopień podium wywalczył Sebastien Loeb, najlepszy z obozu Peugeota, którego wszystkie 3 samochody dostały się do finału. Niclas Gronholm (Hyundai i20) wyrównał swoje najlepsze w karierze, 4. miejsce.

Kristoffersson był najlepszy już po kwalifikacjach, które ukończył przed Loebem, Ekstromem, Hansenem i Solbergiem. W pierszym półfinałem pechowcem okazał się rajdowy mistrz świata z 2003 r. Petter Solberg zaliczył kontakt z Gueralinem Chicheritem i objał uplasowali się poza czołową trójką, którą utworzyli Kristofersson, Ekstrom i Gronholm. W drugi półfinale tryplet zdobył Peugeot dzięki Loebowi i braciom Hansen.

W finale Kristoffersson obronił pierwszą lokatę. Świetny start z drugiego rzędu zaliczył Ekstrom, który wbił się po wewnętrznej przed Loeba. W zamieszaniu przed 9-krotnego mistrz WRC przedostał się też Niclas Gronholm. Loeb i Kevin Hansen zjechali na jokera. Wkrótce ten sam manewr wykonał Timmy Hansen przedzielajc kierowców Peugeota. Gdy na 3. kółku alternatywną pętlę zaliczyli Ekstrom i Gronholm obu przedzielił Loeb. Kristoffersson zjechał okrążenie dalej, prowadząc od startu do mety.

World RX of Latvia – finał

1. Johan KRISTOFFERSSON
Volkswagen Polo R
05:01.530
2. Mattias EKSTRÖM
Audi S1
+2,306
3. Sébastien LOEB
Peugeot 208
+3,332
4. Niclas GRÖNHOLM
Hyundai i20
+3,894
5. Timmy HANSEN
Peugeot 208
+4,647
6. Kevin HANSEN
Peugeot 208
+7,386

Punktacja World RX po 9 rundach (czołówka)

1. Johan KRISTOFFERSSON 254
2. Mattias EKSTRÖM 181
3. Andreas BAKKERUD 178
4. Sébastien LOEB 176
5. Petter SOLBERG 174
6. Timmy HANSEN 163

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News