World RX, Hell: Dublet Szwedów w Norwegii. Kristoffersson jest nie do powstrzymania

Rekordzista Rallycrossowych Mistrzostw Świata pod względem ilości wygranych rund, Johan Kristoffersson odniósł w norweskim Hell 13 zwycięstwo w World RX, czwarte w tym roku. Na torze Lånkebanen Szwedzi zaliczyli dublet, dzięki drugiemu miejscami Mattiasa Ekströma. Domowe podium wywalczył Petter Solberg.

World RX, Hell: Dublet Szwedów w Norwegii. Kristoffersson jest nie do powstrzymania
Podaj dalej

Kristoffersson zaliczył drugi w historii cyklu perfekcyjny weekend od wyczynu Pettera Solberga w kanadyjskim Trois-Rivières (2014). Mistrz świata był najszybszy w każdej serii biegów eliminacyjnych, po czym wygrał półfinały i finał. W klasyfikacji mistrzostw wypracował sobie komfortową przewagę 31 punktów nad drugim Sébastienem Loebem, którego nieoczekiwanie zabrakło w finale.

Pierwszy półfinał posiadał niezwykle gwiazdorską obsadę. Na starcie pojawili się Johan Kristoffersson, Petter Solberg, Andreas Bakkerud i Sébastien Loeb, którym towarzyszyli Robin Larsson i Anton Marklund. Solberg od razu zjechał na joker lap, a za nim podążyli Loeb i Marklund. Francuz trzymał się na zderzaku Norwega, wytracając nieco prędkość. Mający wolny tor Johan Kristoffersson i Andreas Bakkerud poczekali z jokerem do ostatniego kółka. Lider mistrzostw powrócił na P1, Audi S1 wyjechało tuż przed nosem rodaka w Volkswagenie, którego nie zdołał wyprzedzić Loeb, żegnając się z dalszą rywalizacją.

Stawkę drugiego półfinału otwierały Peugeoty braci Hansenów. Timmy postanowił poczekać z jokerem do szóstego okrążęnia, a Kevin od niego zacząć. Szwedzkie rodzeństwo przedzielił mistrz świata z 2016 r., Mattias Ekström. Z rywalizacją pożegnali się Niclas Grönholm, Kevin Eriksson i Jānis Baumanis.

W wielkim finale Kristoffersson utrzymał P1. Timmy Hansen zaspał start odbił się lewą stroną od Audi Ekströma, a potem tyłem zawadził o Audi Bakkeruda. Peugeota postawiło bokiem, na którym utknął Bakkerud. Kierowcy ruszający z lewej strony zjechali na jokera. Na alternatywną nitkę toru zjechali Ekström i Kevin Hansen. Na czele znalazły się 2 Volkswageny Polo Kristofferssona i Pettera Solberga.

Jadący na końcu stawki Bakkerud zaliczył jokera na trzecim kółku. Kevin Hansen okrążenie dalej. Na przedostatnim powinności dopełnił Solberg, który wyjechał za Ekströmem. Kristoffersson zaczekał do ostatniego kółka i z ponad 4-sekundową przewagą obronił pierwszą lokatę, którą dowiózł do mety.

Wyniki finału World RX of Hell

Poz. Kierowca Samochód Czas
1. Johan KRISTOFFERSSON Volkswagen Polo R 03:54.906
2. Mattias EKSTRÖM Audi S1 03:55.694
3. Petter SOLBERG Volkswagen Polo R 03:57.422
4. Kevin HANSEN Peugeot 208 03:58.571
5. Timmy HANSEN Peugeot 208 04:04.208
6. Andreas BAKKERUD Audi S1 04:06.163

Punktacja World RX 2018 po 5 rundach

Kierowca Punkty
Johan KRISTOFFERSSON 135
Sébastien LOEB 104
Petter SOLBERG 102
Andreas BAKKERUD 101
Mattias EKSTRÖM 97
Timmy HANSEN 94

Przeczytaj również