Tak premium jeszcze nie było. Nowy SUV od Renault za 80 tys. zł czerpie od bogatych krewnych

Francuski gigant właśnie zaprezentował zupełnie nowego Renault Grand Koleosa. SUV zadebiutuje już wkrótce jako hybryda oparta na bazie Geely i Volvo. Będzie bliźniaczym modelem do Geely Xingyue L i oferuje zarówno silniki spalinowe, jak i hybrydy. To pierwszy produkt partnerstwa Geely i Renault – na chwilę obecną na papierze wszystko wygląda naprawdę obiecująco. 

nowy-suv-renault-grand-koleos
Podaj dalej

Nowe Renault z chińskimi korzeniami 

nowy-suv-renault-grand-koleos
fot. Renault

Renault Grand Koleos to SUV będący pierwszym efektem partnerstwa między Geely i Renault. To właściwie brat bliźniak modelu Geely Xingyue L, który zadebiutował w Chinach w 2021 roku. Francuski luksusowy SUV będzie dostępny zarówno w wersjach hybrydowych, jak i z tradycyjną benzyną. Ten ostatni otrzyma także opcję napędu na wszystkie cztery koła. 

Francuzi zaprezentowali swojego Grand Koleosa podczas Busan Motor Show w Korei. Co ciekawe, samochód nie ma nic wspólnego z Koleosem poprzedniej generacji. Zamiast tego, czerpie garściami od chińskiego Geely. Co więcej, zobaczyliśmy także flagową wersję Esprit Alpine Trim. Model ten wyróżnia się niebieskimi akcentami zewnętrznymi, plakietkami Alpine na błotnikach i unikalnymi 20-calowymi felgami. Wewnątrz ma ciemną kabinę z niebieskimi szwami i elementami Alcantary. Każdy model będzie miał w środku potrójny układ wyświetlaczy o przekątnej 12,3 cala. 

SUV jest większy niż przypuszczaliśmy 

nowy-suv-renault-grand-koleos
fot. Renault

Grand Koleos mierzy aż 4,78 m długości z rozstawem osi na poziomie 2820 mm. To sprawia, że jest on większy niż dotychczasowy Koleos, ale także większy od innych SUV-ów francuskiego producenta. Wnętrze jest dostępne wyłącznie w wersji pięcioosobowej. Bagażnik ma ogromną pojemność 633 litrów. 

Podobnie jak jego bliźniak Geely Xingyue L, Renault Grand Koleos otrzyma architekturę CMA. Jest ona używana także w Volvo XC40 oraz kilku innych modelach Geely, czy Lynk & Co. Pod maską znajdzie się miejsce zarówno dla silników wyłącznie benzynowych, jak i hybrydowych układów napędowych. Co więcej, platforma jest również kompatybilna z silnikami elektrycznymi. Co ważne, ceny Geely Xingyue L zaczynają się od około 77 000 złotych. Możemy więc spodziewać się, że na niektórych rynkach za Renault klienci zapłacą podobne pieniądze.

nowy-suv-renault-grand-koleos
fot. Renault

Hybryda będzie miała pod maską silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra i podwójne silniki elektryczne. Łącznie zestaw ten będzie oferować 242 konie mechaniczne. Dostępny będzie także 2-litrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem. Tutaj do dyspozycji kierowcy oddanych zostanie 208 koni mechanicznych. W obu przypadkach w standardzie znajdziemy napęd na przednią oś, choć za dopłatą w wersji benzynowej będziemy mogli otrzymać napęd na cztery koła. 

Renault Grand Koleos już wkrótce będzie dostępne w Korei. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy Francuzi planują wyeksportować ten model na inne rynki. 

Przeczytaj również