UWAGA! Nowy system opłat na autostradach coraz bliżej! Teraz za przejazd A4 zapłacisz krocie!

UWAGA! Nowy system opłat na autostradach coraz bliżej! Teraz za przejazd A4 zapłacisz krocie!

autostrada a4

Podaj dalej

Stało się to, co było nieuniknione. Już od kwietnia kierowcy ciężarówek będą mogli korzystać z nowego systemu płatności za autostradę. Zmiany będą naprawdę duże i będą tyczyły się niemal każdego – również aut osobowych. Nowy system opłat mało komu przypadnie do gustu.

Nowy system opłat na autostradach

viatoll

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w pierwszej połowie czerwca wejdą zmiany opłat dla aut o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Aktualnie system opłat za korzystanie z dróg przez ciężarówki jest realizowany w systemie viaTOLL. Nowy system sprawi, że opłaty będą naliczane dzięki mechanizmowi geolokalizacji. W drugiej połowie maja ruszy rejestracja użytkowników nowego systemu, z kolei w pierwszej połowie czerwca pojawi się nowy system poboru opłat e-TOLL. viaTOLL zniknie z drogi 30 czerwca.

Nowy system opłat ma być ułatwieniem dla kierowców. Kierowca będzie mógł opłacić wszystkie zliczone przejazdy po upływie określonego okresu rozliczeniowego lub zapłacić za pośrednictwem przedpłaty. Użytkownik przy rejestracji powiąże z kontem kartę płatniczą i ustali próg minimalnej kwoty automatycznego doładowania. Po tym jak zostanie przekroczony, system automatycznie pobierze z karty płatniczej środki na opłatę za przejazdy.

Wprowadzenie nowego systemu już coraz bliżej, choć prace jeszcze trwają

System e-TOLL będzie wymagał uruchomienia go przez użytkownika w momencie rozpoczęcia jazdy płatnym odcinkiem i wyłączenia przy zakończeniu jazdy. Dane GPS zbierane będą co 5 sekund i jeśli praca systemu zostanie przerwana na dłużej niż 15 minut na przykład z powodu rozładowania telefonu, użytkownik musi zatrzymać się w pierwszym możliwym miejscu, bo inaczej narazi się na karę do 1500 zł dla ciężarówek lub 500 zł w przypadku osobówek.

Wprowadzenie nowego systemu jest już na ostatniej prostej, choć prace nad jego dopracowaniem jeszcze trwają. Pod koniec grudnia ze wszystkich płatnych autostrad zarządzanych przez GDDKiA mają zniknąć bramki manualnego poboru opłat. Od tego czasu będziemy musieli korzystać z systemu e-TOLL. Oczywiście, nie brakuje głosów sceptyków w tym temacie, ale tak naprawdę działanie tego systemu i ewentualne błędy, jakie będą się pojawiały, zweryfikuje czas.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News