Od 1 grudnia system e-TOLL będzie obowiązkowy dla wszystkich kierowców! Nadchodzą wielkie zmiany

System e-TOLL na polskich autostradach pojawił się już 1 października bieżącego roku. Póki co dotyczył on jednak głównie tylko i wyłącznie samochodów ciężarowych. To jednak w niedalekiej przyszłości ma się zmienić – w grudniu kierowcy osobówek będą mieli obowiązek korzystania z nowego systemu. Zmiany zostaną wprowadzone już 1 grudnia.

e-TOLL od 1 października
Podaj dalej

System e-TOLL teraz będzie dotyczył także kierowców samochodów osobowych

organizacja etoll A4
organizacja e-Toll, autostrada A4

1 grudnia na autostradzie na odcinku A2 między Koninem a Strykowem oraz A4 między Wrocławiem a Sośnicą znikną bramki. Przejazd tamtejszymi odcinkami będzie jednak w dalszym ciągu płatny, tylko, że poprzez system e-TOLL. Brak biletu może okazać się bardzo kosztowny dla kierowców – wszystko weryfikować będą radiowozy wyposażone w kamery na wjeździe i wyjeździe z płatnych odcinków, które będą identyfikować wszystkie płatności po numerach rejestracyjnych danego pojazdu.

Brak opłaty za przejazd wyżej wspomnianymi przez nas odcinkami skończy się karą w wysokości 500 zł dla kierowców samochodów osobowych oraz 1500 zł dla pojazdów ciężarowych. Opłatę można wnieść poprzez aplikację lub poprzez wizytę na stacji benzynowej, gdzie będzie można kupić stacjonarny bilet. Wygląda to wszystko dziwnie, ale trzeba będzie się do tego przyzwyczaić.

Nie kupiliście biletu? Będziecie mieli 3 dni na uiszczenie opłaty w przeciwnym razie dostaniecie duży mandat

Bramki z e-TOLL
fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Kierowca, który w wyniku problemów technicznych nie zakupi swojego biletu nie otrzyma od razu swojej kary. Kierowcy będą mogli zadeklarować trasę pokonaną przez nich już po przejechaniu trasy lub do uiszczenia opłaty w ciągu 3 dni po pokonaniu wyżej wspomnianego odcinka. Ale coś czujemy, że problemów w tym aspekcie nie zabraknie…

Przeczytaj również