Nie masz miejsca w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki? Już nie musisz wymieniać dokumentu, ale musisz pamiętać o tych zasadach!

Nie masz miejsca w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki? Już nie musisz wymieniać dokumentu, ale musisz pamiętać o tych zasadach!

dowod rejestracyjny

Podaj dalej

Kierowco, nie masz w swoim dowodzie rejestracyjnym miejsca na kolejne pieczątki? Kiedyś byłoby to prawdziwe utrapienie, ale teraz nie musisz się specjalnie przejmować. Nie martw się, nie czeka Cię konieczność wymiany dokumentu. Mimo tego musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Już Ci przypominamy o jakich.

Dowód rejestracyjny – brak miejsca na pieczątki. Nie musisz wymieniać dokumentu, ale pamiętaj o tych kwestiach

W przeszłości pieczątki, jakie zbieraliśmy w dowodzie rejestracyjnym były niezwykle istotne. Świadczyły one bowiem o tym, że dany pojazd ma po prostu ważny przegląd. W 2018 roku nastąpiła jednak w tej kwestii zmiana, dzięki czemu nie trzeba ze sobą wozić dokumentów na przegląd, ponieważ jest opcja sprawdzenia go w bazie CEK na podstawie dowodu tożsamości.

Jeśli teraz nie trzeba okazywać dokumentu, to nie trzeba również zbierać pieczątek. Dlatego też, jeśli stracicie już wszystkie miejsca w dowodzie rejestracyjnym, to nie musicie się martwić. Nie czeka was wymiana dokumentu. Wystarczy w takiej sytuacji wziąć po prostu od diagnosty zaświadczenie o przeprowadzeniu przeglądu i to w zupełności wam wystarczy. Warto jednak podkreślić, że taki przepis wszedł w życie dopiero w grudniu 2020 roku. Wcześniej mimo tego, że nie trzeba było wozić dowodu rejestracyjnego ze sobą, to i tak była konieczność wymiany dokumentu po wyczerpaniu liczby miejsc na pieczątki. Trochę to absurdalne, ale ważne, że już od ośmiu miesięcy nie trzeba się tym przejmować.

Zaświadczenie o przeglądzie jest czasami potrzebne – nie zapominaj o tym!

Od 1 stycznia 2022 r. przegląd po nowemu. Co ze zdjęciami?
fot. freepik.com

Pamiętajcie, że zaświadczenie o odbytym przeglądzie jest potrzebne w kilku kwestiach. Przede wszystkim jest ono niezbędne przy załączaniu dokumentów w sytuacji, gdy decydujemy się na sprzedaż naszego pojazdu. Bez tego kupujący nie będzie po prostu w stanie przerejestrować auta na siebie. Oprócz tego zaświadczenie o przeglądzie może być konieczne w sytuacji, kiedy to jedziemy zagranicę, a nie mamy już miejsca na pieczątki w dowodzie. Warto o tym pamiętać, bo wielu kierowców jednak o tym często zapomina.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News