Kto powodował największe zagrożenie na drogach w 2021 roku? Młodzi kierowcy ponownie na czele

Kto powodował największe zagrożenie na drogach w 2021 roku? Młodzi kierowcy ponownie na czele

W połowie października młodych kierowców czekają duże zmiany dzięki DSFL

Podaj dalej

Przed nami ostatni dzień 2021 roku, więc jest to idealny czas na różne podsumowania. Jednym z nich jest oczywiście liczba wypadków, jakie spowodowali kierowcy z poszczególnych grup wiekowych. Tutaj zaskoczenia nie ma – po raz kolejny w tym roku na czele znaleźli się młodzi kierowcy, którzy mieli największy udział w wypadkach, jakie miały na terenie naszego kraju w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Kto powoduje najwięcej wypadków na drogach? Niestety, w dalszym ciągu są to młodzi kierowcy

Największe zagrożenie na naszych drogach powodowali kierowcy w grupie wiekowej od 18 do 24 lat. Niedoświadczeni młodzi kierujący w całym roku spowodowali aż 3384 wypadków. Z informacji przedstawionych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, iż przyczynami wypadków najczęściej było niedostosowanie prędkości do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych oraz zbyt brawurowa jazda, która powodowała szereg nieszczęśliwych zdarzeń.

Mimo tego jest pewna dawka optymizmu – z roku na rok statystyki są lepsze, jeśli chodzi o mniejszą liczbę zdarzeń, tak jednak w dalszym ciągu przydałoby się wykluczyć brawurę z życia codziennego młodych kierowców. Lekkomyślność i nieodpowiednia prędkość bardzo często prowadzi do tragedii, które kosztują życie wielu ludzi. Przypomina o tym chociażby rzecznik policji komisarz Robert Opas, cytowany przez Auto Świat.

Nadmierna prędkość oraz lekkomyślność prowadzi do ludzkich tragedii…

policja radiowoz

– Przyczyną 41 proc. wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 60 proc. zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Nadmierna prędkość, niestosowanie się do znaków drogowych (w tym sygnalizacji świetlnej) czy bardzo niebezpieczny manewr wyprzedzania na trzeciego. Duża liczba wypadków w miesiącach letnich jest zjawiskiem obserwowanym od kilku lat. W tym bowiem okresie zwiększa się natężenie ruchu w związku z okresem wakacyjnym. Natomiast najmniejszą liczbę wypadków zarejestrowano w lutym i marcu – poinformował Opas.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News