Ile paliwa kupisz za średnią pensję? Te liczby są coraz mniej łaskawe dla Polaków!

Ile paliwa kupisz za średnią pensję? Te liczby są coraz mniej łaskawe dla Polaków!

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Od dłuższego ceny paliw w Polsce są uważane za jedne z najtańszych w całej Europie. Mimo tego za średnią pensję krajową kupimy jedynie 598 litrów benzyny. Pokazuje to, że siła nabywcza naszego średniego wynagrodzenia w porównaniu z ubiegłym rokiem znacznie spadła. Jeśli spojrzymy na przeciętną krajową pensję, to najwięcej za nią mogę wyjeździć Szwajcarzy, a w czołówce zestawienia znalazły się też kraje zlokalizowane w rejonie Zatoki Perskiej. Jesteście tym zaskoczeni? Bo my nie bardzo…

Ile paliwa zatankujecie za średnią pensję krajową? Okazuje się, że mało w porównaniu do innych krajów…

paliwo ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Benzyna najbardziej w ostatnim czasie podrożała w Turcji, bo mówimy tutaj o podwyżce niemal 100 procentowej. Najdrożej tankują aktualnie jednak Norwegowie – 2,56 euro za litr, Finowie (2,53 euro za litr) oraz Duńczycy – 2,48 euro za litr. Przeciętny Polak za średnią krajową może natomiast kupić 598 litrów benzyny, a jeszcze w ubiegłym roku było to 808 litrów. Widać zatem jak na dłoni skrajną różnicę w tych zestawieniach na naszą niekorzyść. W Polsce cena jaką płacimy za benzynę podrożała o 36,7 proc. w porównaniu do stycznia 2022 roku. Oprócz nas tak dotkliwe podwyżki dotyczą także Hiszpanów, Litwinów oraz Ukraińców.

W przeliczeniu na euro benzyna w naszym kraju jest jedną z najtańszych w Europie, jednak mimo tego nijak ma się to do naszych zarobków. Z taniej benzyny mogą cieszyć się też aktualnie mieszkańcy Białorusi i Rosji. A jak wygląda zestawienie analityków, jeśli chodzi o możliwość kupna największej ilości paliwa za średnią pensję? Tutaj przodują kierowcy ze Szwajcarii, Luksemburgu oraz Danii, którzy za swoje wynagrodzenia mogą średnio kupować odpowiednio 2455 l paliwa, 1943 l i 1502 litra.

Ceny paliw w Polsce nie rozpieszczają kierowców. W innych krajach ta sytuacja wcale nie jest tak najgorsza

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – RobertBodnarT

Wzrosty cen benzyny nie są jednak widoczne we wszystkich krajach na świecie. Dzięki dużym zasobom surowców niektóre kraje zdołały się uchronić przed drastycznymi podwyżkami. Należy tutaj przywołać takie państwa jak Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar, Ekwador oraz Kolumbia. Najniższa cena benzyny na całym świecie w czerwcu 2022 roku została z kolei odnotowana w Algierii, Kuwejcie i w Iranie. Najwyższą ceną za litr benzyny „może pochwalić” się z kolei Hongkong.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News