Ile aktualnie się czeka na odbiór prawa jazdy? Te dane nie napawają optymizmem!

Ile aktualnie się czeka na odbiór prawa jazdy? Te dane nie napawają optymizmem!

prawo jazdy parkowanie więzienie pozbawienie wolności fałszywy dokument

Podaj dalej

Prawo jazdy to upragniony dokument dla młodych kandydatów na kierowców. Wiele godzin przygotowań zwieńczonych egzaminem kończy się uzyskaniem tego właśnie dokumentu, który uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych. Ile czeka się jednak na odbiór tego dokumentu po zdaniu egzaminu? Jakie są aktualne terminy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Ile czeka się na odbiór prawa jazdy? Wcale nie tak długo, jak mogłoby się wydawać!

prawo jazdy egzamin

Po tym jak zdamy pozytywnie egzamin na prawo jazdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) niezwłocznie zajmuje się przesłaniem dokumentów do starostwa powiatowego. Później możemy odebrać nasz dokument, gdy tylko będzie gotowy, w odpowiedniej placówce. Pamiętajmy jednak, że wcześniej musimy złożyć potrzebne dokumenty, takie jak wniosek o wydanie prawa jazdy, zdjęcie, orzeczenie lekarskie, potwierdzenie ukończenia kursu, a także potwierdzenie zdania egzaminu. Bez tego nie będzie możliwe wydanie dokumentu. Ponadto, należy pamiętać, aby w urzędzie dokonać opłaty w wysokości 100 zł 50 gr przy odbiorze prawka.

Kwota wyżej wspomniana musi zostać opłacona w kasie urzędu lub przelewem na konto bankowe. Forma opłaty jest zależna od konkretnej placówki, w związku z czym warto się w tym temacie zorientować, przed wizytą w urzędzie. No dobrze, formalności są już wam znane, więc teraz możemy przejść do konkretów. Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy? Zazwyczaj około 14 dni, czasami jednak czas ten ulega zmianie, w zależności od konkretnych placówek. W większości przypadków 14 dni jest jednak terminem, który wystarcza na załatwienie wszystkich tego typu formalności.

Jak dowiemy się, że nasze prawko czeka na nas do odbioru?

Prawo jazdy kat. B - nowe uprawnienia
fot. Marcin Zabolski

Skąd mamy dowiedzieć się, że nasze prawo jazdy jest gotowe do odbioru w odpowiedniej placówce? Nie jest to szczególnie trudne, ponieważ mamy do wyboru kilka możliwości. Po pierwsze, możemy sami bezpośrednio podejść do urzędu i podpytać, czy nie jest ono gotowe, a oprócz tego możemy sprawdzić to na specjalnej stronie internetowej lub po prostu dzwoniąc do interesującej nas instytucji. Pozwoli wam to ominąć kolejki i uzyskać informacje na temat waszego dokumentu, bez konieczności stania w kolejkach oraz udawania się do urzędu. Jak sami zatem widzicie, nie ma w tym zbyt dużej filozofii. Wystarczy zdać egzamin, dostarczyć wszelkie dokumenty i poczekać 14 dni na upragniony dokument. Tylko tyle i aż tyle.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News