Saudyjki otrzymały prawa do jazdy, jedna z nich poprowadziła bolid F1

Saudyjki otrzymały prawa do jazdy, jedna z nich poprowadziła bolid F1

Saudyjki otrzymały prawa do jazdy, jedna z nich poprowadziła bolid F1

Podaj dalej

Pochodząca z Arabii Saudyjskiej zawodniczka Aseel Al Hamad przed rozpoczęciem wczorajszego Grand Prix Francji pokonała honorowe okrążenie za kierownicą bolidu Formuły 1 aby uczcić zniesienie zakazu prowadzenia samochodów dla kobiet w jej kraju.

Od wczoraj po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej jego obywatelki będą mogły legalnie poruszać się samochodami.

Zawodniczka Aseel Al Hamad świętowała ten dzień wspólnie z zespołem Renault F1 pokonując okrążenie toru Paul Ricard tuż przed rozpoczęciem wyścigu.

W samej Arabii Saudyjskiej oczekuje się, że na kurs prawa jazdy zapisze się teraz około 6 milionów kobiet, które na taką możliwość czekały od 1957 roku.

Aseel Al Hamad, projektantka wnętrz i businesswoman na co dzień mieszka we Francji, gdzie zakaz prowadzenia samochodów nie dotyczył jej bezpośrednio. Ma ona jednak ochotę reprezentować przyszłość dla saudyjskich kobiet – tak w motorsporcie, jak i na co dzień. Al Hamad powiedziała dla agencji Reuters:

Myślę, że dziś nie chodzi tylko o świętowanie związane z prawami do jazdy dla kobiet, to również narodziny kobiet w Arabii Saudyjskiej.

 – Najbardziej nie mogę doczekać się obserwowania kolejnych generacji, młodych dziewczynek, próbujących swoich sił w sportach motorowych. Chcę oglądać je trenujące i traktujące motorsport jako ścieżkę kariery. To będzie moje największe osiągnięcie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News