RSMP na start. Dla kogo otwarcie sezonu w Świdnicy?

RSMP na start. Dla kogo otwarcie sezonu w Świdnicy?

13 interakcji

Podaj dalej

Już jutro po długich 216 dniach przerwy rozpocznie się kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W Rajdzie Świdnickim Krause 70 załóg zmierzy się na dystansie niemal 120 kilometrów oesowych. Co powinniście wiedzieć na temat nadchodzącego weekendu na Dolnym Śląsku?

Rajd Świdnicki Krause to jedna z najbardziej znanych polskich imprez, choć wielu kibicom znana jest pod inną nazwą – Elmot. Historia rajdu sięga początku lat 70. XX wieku, a w 2019 roku rozgrywana jest jego 47. edycja.

fot. Grzegorz Rybarski

Przeszłość

Jeśli chodzi o statystyki, to najwięcej zwycięstw mają Marian Bublewicz i Janusz Kulig – oni wygrywali Elmot po pięć razy. Tuż za nimi są Kajetan Kajetanowicz i Andrzej Koper. Ten ostatni jest rekordzistą pod względem liczby miejsc na podium oraz liczby startów. Co ciekawe, zdecydowanie najwięcej oesów w okolicach Świdnicy padło łupem Leszka Kuzaja, jednak on rajd wygrywał „zaledwie” trzy razy.

fot. Zdenek Knapik

Od kilku lat Rajd Świdnicki Krause jest rundą inaugurującą RSMP. W ubiegłym roku najlepszy był tam Grzegorz Grzyb, który pokonał drugiego Jakuba Brzezińskiego o 13,0 sekund. Podium skompletowała wschodząca wówczas gwiazda polskich rajdów – Mikołaj Marczyk. Ta trójka począwszy od Świdnicy toczyła walkę o mistrzostwo Polski aż do ostatniego oesu sezonu. Ostatecznie zwycięsko wyszedł z niej Grzyb.

fot. Grzegorz Rybarski

W tym sezonie mamy jednak kilka zmian. Grzegorz Grzyb nie będzie bowiem bronił mistrzostwa, a Jakub Brzeziński nie zasiada za kierownicą samochodu R5. To automatycznie podpowiada nam, że za głównego faworyta do tytułu powinniśmy uważać Mikołaja Marczyka. Reprezentant zespołu Skoda Polska Motorsport ma topowy sprzęt, znakomity zespół i świetnego pilota, Szymona Gospodarczyka. Czy to da mu mistrzostwo kraju?

fot. Maciej Niechwiadowicz

Trasa

Odpowiedzi na pierwsze pytania poznamy już w nadchodzący weekend. Rajd Świdnicki Krause liczy 119,10 kilometrów oesowych. Rywalizacja rozpocznie się już jutro od OS1 Świdnica Super OS 1. Widowiskowa próba w centrum Świdnicy ruszy o godzinie 17:03. Tuż po jej zakończeniu, o godzinie 17:45 wystartuje słynny oes Rościszów – Walim, a sobotnia zabawa zakończy się o godzinie 19:15, podczas OS3 Świdnica Super OS 2.

fot. Piotr Puchalski

W niedzielę na zawodników czekają dwie pętle po trzy oesy – Kamionki – Walim, Wolibórz – Jodłownik oraz Walim – Zagórze, a więc znów to miejscowość Walim będzie tak naprawdę sercem wydarzeń. Akcja w niedzielę rozpocznie się o godzinie 8:27, zaś zakończy w okolicach 16:30.

fot. Zdenek Knapik

Zawodnicy

Listę zgłoszeń z numerem 1 otwierają Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk – mistrzowie Polski w klasie drugiej. Reprezentanci zespołu Skoda Polska Motorsport zasiadać będą w Skodzie Fabii R5. #2 przypadła Jakubowi Brzezińskiemu i Darkowi Burkatowi w Fordzie Fiesta Proto, zaś #3 to Tomasz Kasperczyk i Damian Syty w Fordzie Fiesta R5.

for. Zdenek Knapik

W najwyższej klasie mamy aż 12 załóg. Oprócz wspomnianych wyżej zawodników mamy jeszcze m.in. Martina Vlceka, Marcina Słobodziana, Zbyszka Gabrysia, Łukasza Byśkiniewicza, Jacka Jureckiego, czy Sebastiana Frycza. 1 Fabia, 4 Fiesty, 6 Hyundaiów oraz 1 Mitsubishi. Ciekawie będzie również w klasie Open 4WD. Tam zaprezentują się nam m.in. zwycięzca memoriału w Wieliczce, Kacper Terlikowski, czy też Hubert Maj, Łukasz Kabaciński i Piotr Parys Junior, dla którego będzie to rajdowy debiut.

fot. Grzegorz Rybarski

Zaciętej walki o zwycięstwo nie zabraknie też z całą pewnością w ośce. Tam stawiają się m.in. Tomasz Zbroja, Jan Chmielewski, czy Tomasz Gryc. Musimy też zwrócić uwagę na jadącego Oplem Astrą Rafała Pochłopienia, który niejednokrotnie pokazywał, że walka z autami R2, czy R3 nie jest mu straszna. Jest też Sławomir Strychalski w Nissanie 350 Z, Robert Halicki w Fiacie 500 Abarth, czy Jacek Polok w najnowszym Fordzie Fiesta MK8 R2T. Będzie co oglądać.

Harmonogram

Sobota

17:03 OS1 Świdnica (x1) Super OS 1
17:45 OS2 Rościszów – Walim
19:15 OS3 Świdnica (x1) Super OS 2

Niedziela

08:27 OS4 Kamionki – Walim 1
09:48 OS5 Wolibórz – Jodłownik 1
10:36 OS6 Walim(x1) – Zagórze 1
13:01 OS7 Kamionki – Walim 2
14:22 OS8 Wolibórz – Jodłownik 2
15:10 OS9 Walim(x1) – Zagórze 2 (PS)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News