Punkty karne przez Internet!

Punkty karne przez Internet!

Podaj dalej

Wygląda na to, że już wkrótce będziemy mogli bez problemów sprawdzić liczbę posiadanych przez nas punktów karnych. Wszystko ma być dostępne za pośrednictwem Internetu.

Sprawdzanie punktów karnych będzie kolejną e-usługą po „historii pojazdu” czy „bezpiecznym autobusie”, zostanie wprowadzona przed bazą CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Punkty karne sprawdzimy już od kwietnia natomiast pełna baza ma funkcjonować dopiero w 2018 roku.

Za pośrednictwem komputera sprawdzimy nie tylko stan konta, ale także dokładną datę otrzymania mandatu, więc i także moment wygaśnięcia punktów. Ponadto dowiemy się też o punktach tymczasowych – tych, które możemy mieć niejako w zawieszeniu, jeśli nie przyjmiemy mandatu i dochodzimy swoich racji w sądzie.

Aby mieć dostęp do bazy konieczne jest założenie profilu zaufanego, potwierdzającego tożsamość każdego obywatela w urzędach. Obecnie korzysta z niego 680 tys. osób, jednak rząd liczy, że wraz z kolejnymi funkcjonalnościami ta liczba wzrośnie, gdyż coraz więcej rzeczy będzie można załatwiać bez konieczności odwiedzania urzędu.

Jak na razie aby dowiedzieć się o stanie punktów karnych trzeba udać się na komisariat i tam poprosić dyżurnego o sprawdzenie naszego konta.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News