Co oznaczają kontrolki układu hamulcowego?

Świecące się kontrolki układu hamulcowego zawsze zwiastują pewien problem. To czy będzie on duży czy mały, to już kwestia która okaże się po przeprowadzeniu niezbędnej kontroli w samochodzie. Może to być coś błahego, a może się też okazać, że naprawa będzie bardzo kosztowna.

kontrolki ukladu hamulcowego
Podaj dalej

Dlaczego świeci czerwony wykrzyknik kontrolki układu hamulcowego?

plyn hamulcowy naprawa
fot. freepik

Czerwony wykrzyknik w czerwonym kółku to kontrolka, która uważana jest za najbardziej poważną oznakę problemu układu hamulcowego. Gdy pojawi się ona na desce rozdzielczej samochodu, wymagana jest bardzo szybka i stanowcza reakcja. Kierowcy niestety bardzo często bagatelizują świecące się kontrolki układu hamulcowego, a to niestety bardzo duży błąd. Może okazać się również bardzo kosztowny pod względem finansowym i zdrowotnym.

Tego typu kontrolka nie świeci się tylko i wyłącznie z jednego potencjalnego powodu, lecz z kilku. Jedną z przyczyn może być niewystarczający poziom płynu hamulcowego. Jeżeli spadł on poniżej minimalnego poziomu może to doprowadzić do tego, że pedał hamulca odmówi posłuszeństwa. Inną przyczyną może być zużycia klocka hamulcowego. Jego grubość może być już niewystarczająca do tego, aby zagwarantować prawidłowe i skuteczne hamowanie.

Czerwony wykrzyknik oznacza również problemy z systemem ABS. Tutaj jednak bywa dość często, że jest to przyczyną błędu, a nie faktycznej awarii. Warto wówczas sprawdzić cały układ pod kątem występowania korozji i uszkodzonych pierścieni. Może to skutkować wymianą danych części. W nowszych modelach taka kontrolka może oznaczać również awarie światła STOP. Nie można zapominać, iż to także oznaka włączonego hamulca ręcznego.

Czerwona kontrolka z literą P

Nie we wszystkich modelach samochodu występuje kontrolka z literą P. Głównie znajdą ją kierowcy w nowszych modelkach aut. Świeci ona w momencie, kiedy zaciągnięty jest hamulec ręczny. Oznacza to, że kontrolka powinna przestać świecić wtedy, kiedy dojdzie do zwolnienia hamulca. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, wówczas musiało dojść do awarii hamulca bądź tylko samego czujnika.

Bez względu na to co jest tego przyczyną, kierowca nie powinien podejmować dalszej próby jazdy. W przypadku zaświecenia się każdej kontrolki układu hamulcowego powinno się przerwać podróż i wezwać lawetę. Ta odholuje pojazd do serwisu bądź warsztatu samochodowego, gdzie problem zostanie zdiagnozowany i naprawiony.

dywaniki samochodowe kierowca
fot. freepik

Czerwona kontrolka z napisem ABS

Świecąca się kontrolka ABS uważana jest za najmniej niebezpieczną, ale taką której także nie można lekceważyć. Najczęściej oznacza ona problem nie z układem hamulcowym, lecz z elektroniką. Można zatem w miarę bezpiecznie dojechać na warsztat. Trzeba jednak pamiętać, że system zapobiegający zjawiskom występującym po zablokowaniu kół najprawdopodobniej nie działa. Z reguły jednak w przypadku tej kontrolki systemu hamowania mamy do czynienia z awarią czujnika.

Kontrolka świeci na żółto lub na czerwono

Warto zwrócić uwagę, że dana kontrolka może świecić się nie tylko na czerwono, ale również i na żółto. Kolor żółty należy traktować bardziej w kategorii inflacyjnej, lecz ostrzegawczej. Nie trzeba zatrzymywać wówczas pojazdy, wzywać lawety, lecz załatwić to co trzeba i dopiero udać się do mechanika z problemem.

Czerwony kolor oznacza, że sytuacja jest już wręcz awaryjna. Zalecane jest zakończenie jazdy, gdyż ta może być niebezpieczna i zakończyć się tragedią. Trzeba pozostawić pojazd w bezpiecznym miejscu i wezwać lawetę.

Przeczytaj również