Co zrobić jeśli zapali się kontrolka ładowania akumulatora?

Kontrolka ładowania akumulatora wyświetlająca się na desce rozdzielczej nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Kierowca w takiej sytuacji powinien natychmiast przerwać jazdę, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Czerwony symbol akumulatora przed naszymi oczami zawsze zwiastuje kłopoty i często niemały wydatek.

kontrolka ladowania akumulator
Podaj dalej

Dlaczego zaświeciła się kontrolka ładowania akumulatora?

akumulator samochod
fot. freepik

Tytułowa kontrolka odpowiadająca za układ ładowania akumulatora. Zaczyna się świecić na czerwono w przypadku, gdy nie działa on prawidłowo. W efekcie nasza bateria samochodowa przestaje być ładowana. Rozpoczyna się proces jej rozładowana i w efekcie końcowym unieruchomienia samochodu. Dlatego niezwłoczne jest wówczas szybkie zjechanie w bezpieczne miejsce. Dalsza jazda po prostu jest niemożliwa i stwarza ogromne zagrożenie.

Co jest powodem zapalenia się kontrolki ładowania akumulatora?

Przyczyny nie ma nigdy jeden, a może być ich kilka. Dość często głównym powodem może być awaria alternatora, wówczas akumulator nie jest ładowany. Ale to dość ogólne pojęcie, gdyż może pod niego podchodzić wiele mniejszych, jak:

  • Zerwanie paska napędzającego
  • Awaria regulatora napięcia
  • Awaria stojana
  • Uszkodzenie wirnika
  • Zużycie łożysk lub koła pasowego
  • Uszkodzenie przewodów wchodzących w skład układu

Tak naprawdę lista przyczyn może być znacznie wydłużona. Bywa tak, że znalezienie dokładniej przyczyny nawet mechanikowi może zabrać sporo czasu. Jedno jest pewne – samemu zdiagnozować i naprawić problem będzie ciężko. Tutaj na pewno potrzebny jest dobry warsztat i specjalista. Problem może być czasem dość błahy, ale niektórzy mogą pójść na łatwiznę i narazić nas na koszty.

Co zrobić gdy zaświeci się czerwony akumulator na desce rozdzielczej?

akumulator samochod zima
fot. freepik

Kierowca widząc, że świeci się kontrolka ładowania akumulatora powinien niezwłocznie zjechać z drogi. Oczywiście zależne jest to od miejsca w jakim się znajduje. Jeżeli jest to miasto problem może nie być tak duży, jak na drodze szybkiego ruchu. Zawsze znajdzie się gdzieś wolny parking bądź ustronne miejsce. Na trasie trzeba natomiast czym prędzej szukać jakiegoś zjazdu, a najlepiej po prostu zjechać na pobocze.

Nigdy nie powinno się prowadzić samochód z myślą, że dojedzie się pod dom czy pod warsztat. Jest to niezwykle niebezpieczne, bowiem pojazd może zgasnąć praktycznie w każdej chwili. Nikt nie chciałby przeżyć takiej sytuacji przy dużej prędkości, a nawet przy stosunkowo niewielkiej.

Kontrolka akumulatora świeci, a wraz z nią inne

Bardzo często bywa tak, że zapali się kontrolka ładowania akumulatora w niedługim czasie zaczynają świecić się inne. To z racji tego, że kolejne podzespoły zaczynają ”wołać o pomoc”. Najczęściej jest to ABS/ESP, awaria silnika, wspomaganie kierownicy i poduszki powietrzne. Nie należy obawiać się, że elementy te efektem łańcuchowym się psują. Spada w nich tylko napięcie poniżej określonego progu, dlatego reaguje kontrolka.

Kierowców na pewno to co powinno zaniepokoić to właśnie ABS. Układ hamowania powinien działać sprawnie, lecz kierowca zaczynać odczuwać większy opór we wspomaganiu kierownicy.

Przeczytaj również